Več sto aktivistov je zasedlo filozofsko fakulteto

Več sto aktivistov gibanj 15o in Mi smo univerza je opoldne zasedlo Filozofsko fakulteto v Ljubljani. Med drugim zahtevajo polno financiranje študija, konec bolonjske reforme, demokratizacijo univerze in štipendije za vse, je ponovil študent Miha Kordiš.

Aktivisti gibanj 15o in Mi smo univerza so  danes zasedli Filozofsko fakulteto v Ljubljani Foto: STA
Aktivisti gibanj 15o in Mi smo univerza so danes zasedli Filozofsko fakulteto v Ljubljani Foto: STA

LJUBLJANA> Aktivisti so sedaj zasedli nekaj učilnic in nagovarjajo študente, naj podprejo njihove zahteve. Tako denimo zahtevajo, naj imajo študenti več vpliva na dogajanje na fakulteti, kritični pa so tudi do bolonjskega procesa, saj menijo, da kakovost študija z njegovo uvedbo pada.

Opozarjajo tudi na hudo prostorsko stisko filozofske fakultete, izkoriščanje skozi prekerne oblike zaposlovanja, uvajanje plačljivih oblik študija in individualizacijo financiranja doktorskega študija.

Z vodstvom fakultete so že dosegli konsenz

Miha Kordiš, ki je aktivist gibanja Mi smo univerza, je pojasnil, da bo nekaj deset aktivistov na fakulteti preživelo tudi noč.

Kordiš je povedal, da so z vodstvom fakultete že dosegli konsenz. “Začeli bomo sodelovati na raznih delavnicah, konkretizirali bomo, kako lahko sodelujemo in kako gremo lahko v skupen boj za boljše visoko šolstvo,” je povedal Kordiš. Dodal je še, da bodo redna predavanja čez dan motili le za toliko, da študentom predstavijo svoje zahteve.

Dekan meni, da so zahteve študentov upravičene

Dekan fakultete Andrej Černe temu ne nasprotuje, bo pa študente pozval, da ob tem prevzamejo del odgovornosti predvsem glede varnosti in da poskušajo organizirati skupino, ki bo z njim komunicirala ter da bodo skupaj sodelovali na javnih razpravah. Černe sicer formalno gibanja ni podprl, čeprav meni, da so zahteve študentov upravičene, še posebej zahteva po večji kakovosti študija.

Med podporniki študentov, ki so zasedli fakulteto, pa so tudi nekateri profesorji, med njimi Boris A. Novak.

Tudi rektor univerze priznava težave študentov

Da so študentje ljubljanske univerze pametni in informirani, meni tudi rektor univerze Stane Pejovnik, ki hkrati priznava, da imajo študenti težave. Njihove težave so različne, zato se je o njih treba pogovarjati, je povedal.

Pejovnik podpira vse načine reševanja problemov, dokler so ti na akademskem nivoju. In po njegovem mnenju je današnji protest na filozofski fakulteti akademske narave.

Pejovnik: Protest je del učnega procesa

Protest študentov Pejovnik jemlje kot del učnega procesa. Študentje se morajo naučiti marsikaj in vsega se ne morejo naučiti iz knjig, pravi. “In če bomo danes izpeljali tako kot moramo, mislim da bodo študentje odnesli tudi kakšno dobro rešitev,” je dejal Pejovnik.

Pejovnik marsikatero zahtevo podpira, ne podpira pa vseh, je povedal. Zanj je zahteva po izboljšanju kakovosti pouka popolnoma verodostojna in upravičena. Pojasnil je, da ne vidi nobenih težav, da se s študenti ne bi mogli dogovoriti.

Osnovni problem je masovni študij

Povedal je še, da je zanj osnovni problem ljubljanske univerze masovni študij. Po njegovem mnenju ima univerza prevelik vpis, z denarjem, ki ga ima na voljo, pa pouka ne more kakovostno izvajati.

Ob tem je še dodal, da na univerzi že nekaj časa pripravljajo strategijo njenega delovanja do leta 2020. Pri tem pa je temeljni problem kako uskladiti visokošolski strokovni študij in univerzitetni študij, je še povedal Pejovnik.

STA


Najbolj brano