Fructal ne bo kupoval domačih breskev

V Fructalu so se zaradi velikih zalog breskove kaše odločili, da letošnje letine breskev od sadjarjev v Vipavski dolini ne bodo odkupili. Trudijo se, da bi prodali sadno maso, ki so jo po lanskem odkupu uskladiščili, in če jim bo to uspelo, bodo ponovno odkupili vse ponujene breskve.

V Fructalu so se zaradi velikih zalog breskove kaše odločili, da letošnje letine breskev od sadjarjev v Vipavski dolini ne bodo odkupili Foto: STA
V Fructalu so se zaradi velikih zalog breskove kaše odločili, da letošnje letine breskev od sadjarjev v Vipavski dolini ne bodo odkupili Foto: STA

AJDOVŠČINA> Predstavniki Kmetijske zadruge Vipava se bodo s sadjarji sestali v četrtek, ko bodo začeli iskati rešitve za nastali položaj, je povedal direktor Kmetijske zadruge Vipava Boris Bajc.

Glede na trenutne proizvodne načrte v Fructalu letos novih zalog breskev za lastno predelavo ne bodo potrebovali in jih zato v letošnjem letu “izjemoma tudi ne bomo mogli odkupiti,” pojasnjujejo v Fructalu. Zadrugo in pridelovalce zato pozivajo, naj se pravočasno obrnejo na druge potencialne odjemalce ali poskušajo breskve ponuditi na trgu svežega sadja. “Če bodo imeli pridelovalci težave, lahko v skrajni sili Fructal kooperantom ponudi le odkup z namenom prodaje breskove kaše kot surovine,” so še zapisali v sporočilu.

Breskve naj bi Fructal od domačih sadjarjev ponovno odkupil leta 2014, ko bodo porabili uskladiščeno breskovo kašo, dotlej pa novih zalog ne potrebujejo, je še povedal Bajc.

Lani je Fructal po slabi letini od domačih sadjarjev odkupil 1450 ton breskev in jih plačal po 0,25 evra za kilogram. Leto poprej je bila letina precej obilnejša, odkupili so kar 2250 ton breskev.

To bo katastrofa za proizvajalce iz Vipavske doline

“Če odkupa breskev letos ne bo, pomeni to za proizvajalce iz Vipavske doline katastrofo,” je povedal eden večjih proizvajalcev breskev Franc Vodopivec in nadaljeval: “Breskve niso kot solata, ki jih posadiš ali pa ne, pač pa je odločitev za njihovo pridelavo dolgoročna.”

Prav zaradi tega, ker so pred leti v Fructalu spodbujali obnovo starejših breskovih nasadov, Vodopivca sedaj čudi, da ne razumejo vipavskih sadjarjev, ki so se s to odločitvijo znašli v nezavidljivem položaju.

Vodopivec je še povedal, da breskev, ki jih pridelujejo za industrijsko predelavo, ne morejo prodati na trgu, prav tako pa sadeži ne prenesejo daljšega transporta.

Ajdovski župan Marjan Poljšak je povedal, da je bil z informacijo le neuradno seznanjen. Zato je na Fructal že poslal vprašanje o tem, ali letos odkupa breskev resnično ne bo, na odgovor pa še čaka. Poljšak je še poudaril, da se bo poskušal pogovoriti in tako rešiti nastali problem.

Fructal: Zaradi vse manjše kupne moči smo bolj podvrženi cenovnim pritiskom

V Fructalu so pojasnili, da so zaradi vse manjše kupne moči še bolj podvrženi cenovnim pritiskom: “Prišli smo v situacijo, da trg takšne cene ne sprejme in posledično večjih količin proizvodov tudi ne moremo prodati. Ker večine lani odkupljenih breskev v Fructalovi lastni proizvodnji nismo porabili in so zaloge naraščale, smo skušali breskovo kašo prodati vsaj kot surovino. Vendar lansko leto nismo uspeli prodati niti kilograma zalog sadne kaše.”

V Vipavski dolini je 250 hektarov breskovih nasadov

V Vipavski dolini je približno 250 hektarov površin zasajenih z intenzivnimi breskovimi nasadi, je še povedal Bajc. Kmetijska zadruga Vipava redno sodeluje in odkupuje breskve od 160 do 170 sadjarji, vsaj polovica med njimi prideluje breskve za industrijsko predelavo.

Fructal je v 100-odstotni lasti srbskega Nectarja, ta pa je v lasti družine Radun. Srbi so v Fructal vstopili leta 2011, ko so 93,73-odstotni delež v ajdovski družbi kupili od Pivovarne Union. Kasneje so prek prevzemne ponudbe za preostale delnice Fructala pridobili še štiriodstoten delež, nato pa maja lani iz lastništva Fructala iztisnili še manjšinske delničarje.

STA


Najbolj brano