Agrokor slovenskim živilcem dolguje 40 milijonov evrov

Izpostavljenost slovenskih dobaviteljev hrvaškemu koncernu Agrokor po grobi oceni znaša več kot 40 milijonov evrov, se je izkazalo na sestanku odbora slovenskih dobaviteljev Agrokorjevi mreži Konzum.

Izidor Krivec Foto: STA
Izidor Krivec Foto: STA

LJUBLJANA > Predsednik odbora slovenskih dobaviteljev Agrokorju Izidor Krivec, lastnik Celjskih mesnin, je povedal, da je ocena izpostavljenosti slovenskih dobaviteljev za zdaj približna, saj še niso zbrani vsi podatki. Med dobavitelji namreč niso samo živilska, temveč tudi druga podjetja, je spomnil. Poleg najbolj izpostavljenih upnikov iz živilske industrije, kot so Celjske mesnine, Panvita, Pivka perutninarstvo in Perutnina Ptuj, morajo tako podatke o terjatvah sporočiti še dobavitelji s področja kemijske, lesne, papirne dejavnosti ter proizvodnje plastike in logistike.

Nimajo informacij

Prva naloga, ki so si jo včeraj postavili slovenski dobavitelji Agrokorja, je prebiti informacijsko blokado. Ta ali v začetku prihodnjega tedna želijo vzpostaviti stik z novim vodstvom Agrokorja in odborom hrvaških dobaviteljev.

Po Krivčevih besedah namreč potrebujejo več informacij, in sicer ne le o tem, kako bodo poplačane njihove terjatve, temveč tudi o tem, kako bodo poslovali v prihodnje.

Hrvaški zakon o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih, ki je omogočil trenutno reševanje Agrokorja, namreč glede tega ni jasen, opozarja Radio Slovenija. Zakon je zamrznil vse obstoječe terjatve in predvideva prednostno poplačilo bank, medtem ko poplačilo dobaviteljev ni natančno določeno.

LJUBLJANA > Državni zbor bo predlog zakona o pogojih imenovanja izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena za Slovenijo obravnaval po nujnem postopku. Predlog vlade so na kolegiju predsednika DZ podprle SMC, SD in Desus. Vlada predlaga, da bi ta zakon sprejemali že na aprilski seji, ki se začenja jutri. Namen zakona je zaščititi javni interes in v primeru, ko imamo obvladujoče in podrejene družbe, preprečiti škodljive posle v primeru insolventnosti. V takem primeru bi na predlog vlade sodišče imenovalo izrednega člana uprave, ki bi dajal soglasje k poslom oziroma navodilom, ki jih daje prevladujoča družba odvisni družbi. V SDS in NSi so kritični tako do načina sprejemanja zakona kot do vsebine. Po njihovem postavljanje pooblaščencev v zasebno družbo ni poteza, ki bi rešila Mercator.

Prednost hrvaškim dobaviteljem?

Poleg tega želijo slovenski dobavitelji preveriti tudi govorice, da bodo imeli hrvaški dobavitelji prednost pred drugimi. Za pomoč pri reševanju te problematike so se obrnili na Gospodarsko zbornico Slovenije in slovensko veleposlaništvo na Hrvaškem, če bo treba, pa bodo za vključitev prosili tudi banke. STA


Najbolj brano