Ker je pozval, da naj delajo osem ur, je prejel opomin

“S strani delodajalca sem prejel opozorilo pred redno odpovedjo o zaposlitvi, ker sem pozimi pozval delavce, da naj delajo osem ur na dan in v skladu z internimi akti. Gre za nedopusten pritisk na sindikalne zaupnike,” pravi Saša Gržinič, ki se je včeraj izpostavil v boju za pravice slovenskih pismonoš. Čeprav uprava Pošte Slovenije trdi, da je vse v skladu z zakonom, so razmere med slovenskimi poštarji očitno slabe.

Med včerajšnjo tiskovno konferenco je David Krepek, eden 
od koprskih poštarjev, prebral in izročil Saši Gržiniču (sedi v 
sredini) pismo podpore, ki so ga sestavili njegovi sodelavci. Foto: Denis Sabadin
Med včerajšnjo tiskovno konferenco je David Krepek, eden od koprskih poštarjev, prebral in izročil Saši Gržiniču (sedi v sredini) pismo podpore, ki so ga sestavili njegovi sodelavci. Foto: Denis Sabadin

KOPER > Ne samo med primorskimi, tudi med slovenskimi poštarji vre. V minuli zimi so se soočali z izrednimi razmerami, saj se je zaradi poledice in drugih razlogov povečala bolniška odsotnost za 80 odstotkov v primerjavi z lansko. Večinoma je šlo za poškodbe, zato je Sindikat poštnih delavcev KS 90 (SPD KS 90), ki ga vodi Koprčan Saša Gržinič, pozval vodstvo podjetja k ukrepanju in ureditvi razmer, nato pa še pismonoše k omejitvi delovnega časa na osem ur oziroma v skladu z internimi pravili.

Sindikat: Pritiski se stopnjujejo

V Pošti Slovenije ne zanikajo, da so Gržiniču izdali omenjeno opozorilo, a pojasnjujejo: “Varstvo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi sindikalnega zaupnika ni absolutno in je vezano zgolj na ravnanje, ki je skladno z zakonskimi določili, določili kolektivne pogodbe in pogodbe o zaposlitvi. Ravnanje predsednika omenjenega sindikata pri t. i. beli stavki v februarju, ko delovnih obveznosti ni izpolnil v celoti, je v nasprotju z navodili upravnika, torej predstavlja kršitev pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja.”

Saša Gržinič: “Vse poštarje, ki so imeli poškodbe na delu, pozivam, da vložijo odškodninsko tožbo.”

A je ob tem Peter Majcen, predsednik krovnega sindikata KS 90, ki ima pod svojim dežnikom tudi Sindikat poštnih delavcev, opozoril na dinamiko sosledja dogodkov: “Domnevna kršitev se je zgodila 9. februarja 2017, opozorilo našemu sindikalnemu zaupniku pa je bilo izdano več kot dva meseca pozneje, po tistem, ko je njegov sindikat zavrnil podpis novega dogovora o sodelovanju med zaposlenimi in delodajalcem. Glavni razlog za omenjeni opomin je nepripravljenost za podpis neživljenjskega kompromisa. Zadnje čase so takšni pritiski tudi v družbah v lasti države pogost pojav in kažejo na to, da se dobiček krepi predvsem na zdravju in na plečih izkoriščanih delavcev.”

Pošta: izboljšujemo pogoje dela

Pošta te očitke kategorično zavrača in trdi, da je v preteklih mesecih vložila veliko naporov v dogovor o nekaterih odprtih vprašanjih. “Kot je znano, sta bila oba sindikata dogovor pripravljena podpisati, vendar je tik pred zdajci Sindikat poštnih delavcev KS 90 od dogovora odstopil ter ob tem postavljal vedno nove zahteve. V preteklih mesecih smo izvedli pomembne in obsežne ukrepe za izboljšanje delovnih pogojev: racionalizirali smo sobotno dostavo, zmanjšali obseg blaga, ki se prodaja na dostavi ... ,” še dodaja. Diana Kos, sindikalna zaupnica SPD KS 90 in nekdanja predsednica tega sindikata, pa poudarja, da je bila ponudba za kompromis slaba. “Uprava je ponudila le zvišanje nadomestila za malico, glede delovnega časa in dviga plač pa je bilo vse prepuščeno delovnim skupinam, ki pa to neuspešno počnejo že zadnjih pet let,” pravi Kosova.

Tudi sicer predstavniki sindikata trdijo, da so razmere med slovenskimi poštarji slabe: najbolj jih moti nedorečen delovni čas, saj morajo na delovno mesto priti ob 6. uri, ne vedo pa, kdaj bodo končali z delom. Poleg tega opozarjajo na zastarel vozni park in sredstva za dela, zaradi česar tudi prihaja do povečanega števila poškodb. Kosova opozarja tudi, da delodajalec onemogoča obveščanje sindikalnega članstva in izvaja razne pritiske na člane sindikata. “Pred dvema letoma je samo v naši poslovni enoti 177 delavcev dobilo opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja,” pravi Kosova. Pošta Slovenije odgovarja, da so vsi ukrepi v skladu z zakonodajo ter “da prav danes poteče rok za predložitev dokazil o izpolnjevanju reprezentativnosti, ki ga je Pošta Slovenije postavila Sindikatu poštnih delavcev KS 90.”

Sicer pa je Pošta Slovenije napovedala nadaljevanje pogajanj z večinskim sindikatom v podjetju - Sindikatom delavcev prometa in zvez pri ZSSS in zaposlitev 54 novih delavcev v dostavi v tem letu. Na drugi strani so predstavniki sindikata pozvali vodstvo Pošte Slovenije, da takoj prekliče opozorilo Saši Gržiniču in se izogne napadanju sindikata. “Vse poštarje, ki so imeli poškodbe na delu, pozivam, da vložijo odškodninsko tožbo. Državi, ki je večinska lastnica podjetja, predlagam, da letošnji planirani dobiček, ki naj bi znašal deset milijonov evrov, prepusti Pošti Slovenije, da bo lahko poskrbela za razvoj in boljše delovne pogoje,” pa predlaga Gržinič.

DENIS SABADIN


Najbolj brano