Inšpektorji in ležalniki

Prost dostop do obale in morja v 25-metrskem pasu zagotavljata slovenska ustava in zakon o vodah. Kljub temu smo bili v preteklosti večkrat priče kršitvam, ko so upravljalci na plažah zaračunavali vstopnino. Inšpektorji so temu nasprotovali, a je dolgo ostalo zgolj pri tem. Šele zaradi vse močnejšega pritiska javnosti so vstopnino na plaže v zadnjih letih dokončno ukinili.

Temu so nasprotovali predvsem hotelirji, češ, kakšen turizem se pa gremo. Argument je bil, da se med ležalnika, na katerih počivata gosta iz petzvezdičnega hotela, pač ne more vriniti nekdo s svojo neugledno brisačo. Ne glede na to so se morali hotelirji nekako sprijazniti z dejstvom, da plaž, s katerimi upravljajo, ne morejo zapreti za zunanje obiskovalce.

Po zgledu iz tujine pa so potem po plaži vestno razporedili ležalnike in senčnike, ki jih morajo gostje, ki niso hotelski, plačati. Taki pisani otočki so nastali skoraj na vseh plažah v Portorožu in tudi ponekod v Piranu in Fiesi. Pa vrini se, kdor se more!

Na portoroški plaži, s katero upravlja veriga Lifeclass, v lasti Istrabenz Turizma, smo se na lastni koži prepričali, da se s svojo brisačko ne moremo vriniti med postavljene ležalnike in senčnike, pač pa jih moramo kot zunanji gostje najeti. Cena? 35 evrov na dan. Ob poznejšem poizvedovanju pri upravi hotelske družbe so stališče nekoliko omilili: brisačo lahko postavite na promenado.

Inšpektorji so lani za taisto plažo ugotovili, da so postavljeni neoddani ležalniki in senčniki ovira prostemu zadrževanju ljudi na plaži. Ugotovili so tudi, da kopalce, ki ne želijo najeti ležalnika, upravljalec preusmerja na rob kopališča. Inšpektor je posledično hotelirju izdal odločbo. Po končanem pritožbenem postopku pa je hotelir sam umaknil ležalnike in senčnike, saj je bilo konec sezone. Pa se je umaknil še inšpektor, saj ni imel več motiva za pregon. Letos prijave na to temo še niso dobili. Primer rešen in problema ni več! Lahko še s čim pomagamo?


Preberite še


Najbolj brano