Trgovske zadrege

Se še spomnite, kdaj je padla odločitev, da 2. januarja ne bo več delovni dan? Tik pred zdajci, sredi lanskega decembra, in odločitev je nekatere hotelirje spravila v zadrego, saj jih je veliko ponujalo aranžmaje, ki niso vključevali drugega novoletnega dne. Poslanci so z veliko večino in v pičli uri 2. januar vrnili na seznam dela prostih dni. Seveda so ob tem vneto zatrjevali, da ne gre za volilni bonbonček.

V predvolilnem letu bo takih všečnih potez gotovo še več. Tako je treba gledati tudi predlog novele zakona o trgovini. Nepovezanemu poslancu Andreju Čušu je ob pomoči koalicijskih kolegov uspelo doseči, da bodo v parlamentu vendarle razpravljali o morebitnem zaprtju trgovin ob nedeljah in praznikih.

Z vstopom politike na to področje je povezanih več tveganj. Kdove, kaj se na koncu utegne izcimiti iz tega predloga, pričakovati je, da se bo v postopku sprejemanja nanj prilepilo nič koliko amandmajev in izjem.

Predvsem pa je zgrešeno, da je politikom prepuščeno urejanje vprašanja, pri katerem bi morali glavno besedo imeti trgovci. So zanje nedeljski stroški previsoki? Naj trgovine zaprejo, to lahko storijo tudi zdaj, brez zakona. Ali pa morda ocenjujejo, da je nedelja za marsikoga dan nakupov in se torej splača imeti trgovine odprte? Tudi prav, toda v tem primeru je treba zaposlene primerno plačati. Če bi prodajalke za nedeljsko delo dobile 100 evrov dodatka, tudi opozoril sindikata najbrž ne bi bilo slišati.

Pravi sogovorniki pri urejanju tega vprašanja so torej trgovci in sindikati, nikakor pa ne politiki, sploh če predlog zavijajo v celofan domnevne skrbi za sočloveka. Navsezadnje so v sindikatu trgovine že pred meseci začeli pogovore s trgovinsko zbornico, kako s socialnim dialogom urediti sedaj nevzdržen delovni čas prodajalk, tudi morebitno zaprtje trgovin ob praznikih.

Saj bi, denimo, za božič najbrž zdržali brez obhoda trgovin in nujni nakup opravili kak dan prej, mar ne?


Preberite še


Najbolj brano