Slovenska stran hrvaški DAB poslala predlog poravnave za rešitev glede Cimosa

Slovenska stran je hrvaški Agenciji za zavarovanje depozitov in sanacijo bank (DAB) poslala uradni predlog poravnave za rešitev spora glede njene tožbe zoper Cimos. Po neuradnih informacijah časnika Jutarnji list je predlog vreden pet milijonov evrov, hrvaška stran pa naj bi nanj odgovorila do konca tedna.

Slovenska stran je hrvaški Agenciji za zavarovanje depozitov 
in sanacijo bank  poslala uradni predlog poravnave za rešitev 
spora glede njene tožbe zoper Cimos. Predlog naj bi bil 
vreden pet milijonov evrov. Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Slovenska stran je hrvaški Agenciji za zavarovanje depozitov in sanacijo bank poslala uradni predlog poravnave za rešitev spora glede njene tožbe zoper Cimos. Predlog naj bi bil vreden pet milijonov evrov. Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER, LJUBLJANA, ZAGREB > Zaradi odprte tožbe DAB - gre za terjatev, ki sega v 90. leta minulega stoletja, ko je Cimos pri Riječki banki najel 20 milijonov evrov posojila, po propadu banke pa jih je prevzela DAB, ki je neke vrste hrvaška slaba banka - se zatika pri realizaciji oktobra sklenjene pogodbe o prodaji 92-odstotnega deleža Cimosa družbi TCH Cogeme, ki je v lasti italijanskega sklada Palladio Finanziaria.

V reševanje Cimosovega spora na Hrvaškem sta se poleg bodočih italijanskih lastnikov in Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je nosilec projekta prodaje Cimosa, vključila še Slovenski državni holding (SDH) in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Minister Zdravko Počivalšek, prva dama SDH Lidia Glavina in glavni izvršni direktor DUTB Imre Balogh so se minuli četrtek v Zagrebu sestali s predstavniki DAB in hrvaškim ministrom za državno premoženje Goranom Marićem. Tudi na Hrvaškem se je v reševanje tega spora namreč vključila vlada, saj Cimos v treh tovarnah v hrvaški Istri zaposluje okoli 1100 delavcev.

Počivalšek in Marić sta bila v izjavah po sestanku zadovoljna. Pričakujeta, da bo dogovor dosežen, kot ključno pa sta navedla ohranjanje delovnih mest v obeh državah. Ob propadu prodaje Cimosa bi namreč koprski družbi lahko grozil stečaj.

Marić je že takrat napovedal, da po predstavitvi okvirnih predlogov slovenske strani čakajo še na uradni predlog. Časnik Finance je poročal, da naj bi DAB pristala na predlog poravnave, Jutarnji list pa je danes navedel, da naj bi bil predlog poravnave vreden pet milijonov evrov, kar je okoli 1,5 milijona evrov več, kot naj bi bile predhodne ponudbe.

Poleg tega naj bi ponudba vsebovala zavezo bodočih lastnikov o ohranitvi delovnih mest v tovarnah v Buzetu, Roču in Labinu, hrvaški proizvodni obrati skupine Cimos pa naj bi postali center za proizvodnjo sestavnih delov iz aluminija.

Hrvaška stran naj bi odgovorila do konca tedna, Balogh pa je v pogovoru za Finance konec tedna dejal, da so možnosti za prodajo Cimosa, ki naj bi vodila v oživitev in ponovno krepitev finančno načete skupine, veliko večje in da ne vidi več veliko možnosti, da bo posel propadel.

STA


Najbolj brano