Pred praznikom povečano zanimanje za OF

V koprskem Pokrajinskem muzeju so v dneh pred 27. aprilom, ko obeležujemo dan upora proti okupatorju, zaznali povečano zanimanje za njihovo stalno zbirko Od Avstro-ogrske do Jugoslavije, ki pripoveduje tudi o uporu proti okupatorju.

Partizanska kuhinja Foto: Simon Tomažič
Partizanska kuhinja Foto: Simon Tomažič

KOPER > Razstava skozi fotografsko in arhivsko gradivo, propagandni material, postavljene ambiente, makete in razstavljene eksponate prikazuje skoraj stoletno dogajanje na območjih južne Primorske, Bistriškega in Brkinov. Skozi pestro kulturno življenje v Avstro-Ogrski monarhiji, kjer so bili v Istri v uporabi štirje uradni jeziki, je tedanje prebivalstvo zaplavalo v vojno vihro prve svetovne vojne, kjer se je vsakdanje življenje spremenilo v boj za preživetje.

“Kljub temu, da je območje bilo le del širšega zaledja Soške fronte, se je ob dvanajstih ofenzivah lepo slišalo eksplozije bomb in šrapnelov ter dogajanje na fronti, kar je dodatno ponazorila osvetlitev neba ob eksplozijah,” tedanje razmere opisuje kustos Marko Bonin.

Poraz Avstro-Ogrske je pomenil prihod nove oblasti, ki pa ni imela posluha za kulturno in jezikovno raznolikost. To se je odražalo tako vsakdanjem življenju kakor tudi v šolstvu, kulturi in v cerkvenih obredih. “Poitalijančevanju se je ljudstvo kot prvo v Evropi uprlo že 15. maja 1922; v spomin na ta dogodek občina praznuje občinski praznik. Skozi odporniška gibanja je prešel boj v drugi svetovni vojni v organizirano vojsko, kjer so se partizanske in prekomorske enote borile proti okupatorju. S predstavitvijo uniform, sanitetne službe ter drugih vojnih stvarnosti je mogoče podoživeti tedanji čas in družbo,” o razstavi pravi Bonin.

Po vojni je sledilo obdobje prizadevanj za kulturno, gospodarsko in agrarno prenovo ter vzpostavitev novih meja

Spletno uredništvo


Najbolj brano