Slovenija bo humana še naprej, a ne migrantski žep

Premier Miro Cerar meni, da bodo glede novele zakona o tujcih našli rešitev, ki je skladna z mednarodnimi in ustavnimi standardi. A je prepričan, da ne mednarodno pravo ne ustava Slovenije ne moreta zavezati k nemogočemu in da se nobena mednarodna konvencija ali ustava ne moreta razlagati tako, da bi bile ogrožene človekove pravice ali varnost.

Premier Cerar je poudaril, da mora tudi Slovenija zavarovati 
človekove pravice tako svojih državljanov kot migrantov. Foto: STA
Premier Cerar je poudaril, da mora tudi Slovenija zavarovati človekove pravice tako svojih državljanov kot migrantov. Foto: STA

LJUBLJANA > “Če države severno od nas, ki imajo bistveno večje zmogljivosti, postavljajo tehnične ovire, je jasno, da mora tudi Slovenija zavarovati človekove pravice svojih državljanov in migrantov,” je poudaril Miro Cerar. Po njegovih besedah države severno od nas zapirajo meje in Slovenija je država, ki ima dotok ilegalnih migracij z vseh strani, kljub temu pa še vedno humano in solidarno ravnamo z begunci. Zaradi novele zakona o tujcih so sicer zaskrbljeni v Svetu Evrope. Generalni sekretar Thorbjorn Jagland je minuli teden v pismu Cerarju ocenil, da novela sproža vrsto vprašanj v zvezi z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Komisar Sveta Evrope za človekove pravice Nils Muižnieks pa je pisal predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu.

Cerar pa je včeraj povedal, da je Jaglandu v pisnem odgovoru pojasnil razmere v Sloveniji in ga spomnil na soočanje Slovenije z izjemno velikim migrantskim valom v letu 2015, ko je naša država obvladala razmere zelo humano in obenem zagotovila tudi varnost.

V pismu je opozoril, da je Slovenija pri begunskih tokovih v specifičnem položaju, saj so države severno od nas zaostrile nadzor na meji in napovedujejo zapore. To bi lahko povzročilo, da Slovenija ob dotoku ilegalnih migracij postane žep, zato morajo po Cerarjevih navedbah pravočasno sprejeti ukrepe za zavarovanje ljudi. SR, STA


Najbolj brano