Motivira jih tudi sram

Pomočnik je knjiga za aktivne kolesarje, še bolj pa za tiste, ki spremljajo največje dirke cestnega kolesarstva bodisi v živo bodisi po televiziji.

Kolesarstvo velja za individualno panogo, a je v osnovi ekipni šport. V senci peščice kolesarskih asov, ki pobirajo lovorike na največjih dirkah in so v soju žarometov, je v karavani nešteto sotekmovalcev s posebnimi zadolžitvami. Glavna je ta, da moštvenim kapetanom omogočijo čim boljše izhodišče na poti do zmage oziroma vidnega dosežka. Med tako imenovane pomočnike sodi tudi avtor knjige Pomočnik.

Kdo je Charly Wegelius? Ime je znano podrobnejšim poznavalcem kolesarstva, ki so ta šport spremljali med letoma 2000 in 2010, kar je za bralce relevanten podatek. Knjiga je namreč kolesarski življenjepis oziroma poklicna pot 39-letnega Britanca, ki je v najstniškem obdobju kolesarstvo vzljubil - kako atipično - na Finskem, v očetovi domovini. Sin ločenih staršev je v Veliki Britaniji, kjer je bilo v prejšnjem stoletju tekmovalno kolesarstvo na cesti ravno tako v povojih, v glavi prevozil vse največje dirke v celinski Evropi. Svoje življenjske načrte pa je lahko uresničil le tako, da je sledil svojim sanjam, za katere je bil pripravljen storiti vse. Zato se je preselil v Francijo, ko je bil star 17 let.

Charly Wegelius: Pomočnik, prevedla Jolanda Blokar, Aktivni mediji, 301 stran, cena 25 evrov.

Wegelius v Veliki Britaniji ni bil kolesarski anonimnež. Zmagoval je na dirkah, a v Francijo, kjer so prišli iskat svojo priložnost kolesarji iz vse Evrope, to ni pomenilo nič. Začenjala se je pot dokazovanja, ki je strnjena v podnaslov knjige Vzponi in padci poklicnega kolesarja, v kateri je - seveda z močno osebno noto in sočnim športnim besednjakom - popisana kariera povprečnega kolesarja v karavani. “Nikoli ne bom vedel, kako je biti veliki kolesarski šampion. Lahko pa vam povem, kako si je služiti kruh z dirkanjem,” je zapisal v predgovoru knjige Wegelius. V karieri je naredil vse, da so lahko njegovi moštveni kapetani napadli vrhunske uvrstitve, sam pa se je, karseda najbolje, poskušal vživeti v vlogo pomagača: “Zunanji opazovalci so prepričani, da so kolesarji ultramotivirana bitja, v resnici pa te večino časa motivira največje sranje, na primer dejstvo, da te je sram popustiti med nalivom.”

Knjiga ni obvezni priročnik za kolesarje in pozorne opazovalce tega športa, je pa zanimivo in berljivo čtivo. Širi kolesarska obzorja, obuja spomine na največje dirke ter spremljajoče akterje in dogodke. Vse skozi oči in občutja tekmovalca, ki poskuša preživeti v neizprosnem kolesarskem sistemu.

ALEŠ SORTA


Najbolj brano