Slika materializma, pohlepa in iger moči

Roman Običaji dežele (The Custom of the Country) ameriške pisateljice Edith Wharton (1862-1937) velja za njeno največjo literarno mojstrovino. V njej bralca popelje v “pozlačeni vek” , v prvo desetletje minulega stoletja, ko se je stara ameriška aristokracija soočala z novimi bogataši, ki so do svojega premoženja prišli ob gospodarskem razcvetu v ZDA.

Bralci Whartonovo verjetno najbolj poznajo po delu Čas nedolžnosti (The Age of Innocence), ki ji je leta 1921 prinesel Pulitzerjevo nagrado. Pisateljica, rojena v času ameriške državljanske vojne, je pripadala stari newyorški aristokraciji. In prav o tem svetu je najpogosteje pisala. Življenje najvišjih krogov opisuje kritično in pronicljivo, a ne moralizira, zato njena dela ponujajo jasno sliko nekega časa in družbenega sloja. Protagonistka romana Običaji dežele Undine Spragg ima en sam cilj - želi se uveljaviti v newyorški visoki družbi.

Edith Wharton: Običaji dežele, prevedla Meta Osredkar, Miš, 464 strani, cena 34,95 evra

Pri tem ne izbira sredstev - ženejo jo nečimrnost, pohlep, zaverovanost vase ... “Običaji dežele so čudovito jasna in zabavna, na trenutke celo srce parajoča slika materializma in egocentričnosti, vulgarnosti nizke kulture, podkrepljene z debelo denarnico, slika, ki jo v svojem svetu le v rahli preobleki brez težav najdemo še stoletje kasneje,” je slovensko izdajo pospremila prevajalka Meta Osredkar. MI


Najbolj brano