Zasmehovanje, ki zareže kot nož

Zasmehovanje boli skoraj kot udarci, piše na hrbtu slikanice. Dodajmo: včasih boli še bolj. Zgodbo o nasilju med otroki občuteno pripoveduje in slika Belgijec Jan De Kinder, preveden v več jezikov.

Na začetku je komaj opazna rdečica na Rokovih licih, ki pa jo opazijo njegovi vrstniki. Dečku se drug za drugim začnejo posmehovati, ne da bi se ozirali na prošnje, naj vendar nehajo. Nasprotno, vsak njegov “nehajte” jih še podžge. Mali pripovedovalki zgodbe je naposled dovolj, zaželi si, da bi prijatelji prekinili kruto igro. A se sprva ne oglasi. Tudi sama se jih boji, saj imajo nekateri jezike, ostre kot nož, in pesti, trde kot kamen.

V slikanici Rdeča ali Zakaj zasmehovanje ni smešno okleščeno besedilo bogatijo ilustracije, na katerih prednjači naslovna rdeča, avtorju pa je z nekaj potezami mojstrsko uspelo ujeti zlasti najrazličnejša čustva otrok: sramežljivost, bojazen, nemoč, začudenje, jezo, posmeh ...

Jan De Kinder: Rdeča ali Zakaj zasmehovanje ni smešno, KUD Sodobnost International, prevedla Stana Anželj, 32 strani, 16,90 evra.

Ob zgodbi, ki nas opominja, da se je treba odločno upreti zlasti nasilju nad nemočnimi, se v spomin spet prikrade modra misel: pogumen ni tisti, ki ga ni strah, ampak tisti, ki strah premaga. AG


Najbolj brano