Vodni sandali

“Mami, kje so moji copatki?” zaslišim. “Saj veš, vodni? Se grem kopat na pečine,” me moja najstnica na dopustu vsakodnevno sprašuje. Na to, da jih v tem svojem cvetočem obdobju itak nikoli ne najde, pa čeprav stoji pred njimi, smo se pri nas že navadili.

Dvojna osvežitev
Dvojna osvežitev 

Ti gumijasti copati so se mi vedno zdeli šara, nepotrebna navlaka, ki sem jo kljub negativnemu mnenju vsako leto kupovala za svoje otroke. Lani pa sem spremenila mnenje. Ugotovila sem, da so praktični. Tudi estetski in nič kaj škodljivi za noge. Sploh tisti, ki niso zaprti. Ki dopuščajo prstkom svobodo. Tudi peta je odprta in povezana s tanjšim paščkom, ki se zapenja okoli gležnja.

Nadvse praktično obuvalo zlasti za otroke

Včasih je pri meni prevladovalo prepričanje, da je guma ali plastika škodljiva za noge. Da se noga v takšnem obuvalu poti, poleg tega pa da stopalo nima pravilnega oprijema. Da je to obuvalo za hitro pridobivanje žuljev in ne nazadnje pravo gojišče nezaželenih mikroorganizmov.

V poplavi vseh teh novodobnih sandalčkov pa sem nehala razmišljati o slabih plateh in sem se raje posvetila dizajnerskemu videzu in njihovi moderni različici. Najbrž vse skupaj izhaja iz tega, da sem že v zrelejših letih in se v tem času nehaš obremenjevati z malenkostmi. Iščem raje pozitivne lastnosti, praktičnost, čevelj, ki zavzame malo prostora v kovčkih in je primeren za različne morske podvige.

Sandalčki za v vodo so pri otrocih prav super zadeva. Primerni za grobo kamenje, ki je na plaži, sploh za tiste, ki ne prenesejo “naravne masaže” ob hoji po takšni podlagi. Zavarujejo stopala pred bodečimi ježki, ki se morda skrivajo kje v plitki vodi, in definitivno primerni za nepredvidene skoke v vodo, ko naši mali nadobudneži ne zdržijo, da jih predhodno sezujemo iz kakšnih fensi čeveljcev. Vsekakor je bolje, če so sandalčki prepleteni s paščki kot pa zaprti. Je pa res, da v v zaprtem stopalo bolj stabilno. Ni nepredvidljivega drsenja in posledično morebitnega padca.

Za v vodo in hojo po kopnem

Vodni sandali za odrasle pa so postali prava “šmensijada”. Primerni za v vodo in dnevno potepanje po obmorskih mestih. V poplavi različnih modelov, barv in okraskov si lahko privoščimo takšne, ki bodo polepšali naš videz, hkrati pa nam bodo zagotovili zračno nogo in morebitno čofotanje v plitvini. Ko pa bomo stopili iz vode in se na hitro posušili, bomo lahko v njih nadaljevali s potepanjem po starih dalmatinskih obronkih.

Narejeni so iz različnih materialov, ki so primerni za v vodo in hkrati omogočajo prijetno hojo v njih. Lahko so gumijasti, silikonski ali pa so narejeni iz kakšne kakovostne plastike. Zapenjajo se lahko večkratno okoli gležnjev z daljšimi trakovi ali z enojnim paščkom. Zaponke, ki so ponavadi kar silikonske, so v istih tonih, kot je osnova sandala, ali pa v “kontra” barvi, da izstopajo. Sprednji del je lahko zaprt z več ožjimi paščki ali pa se med palcem in kazalcem križa čez nart. Ta oblika nas spominja na japonke, vendar je to modernizirana različica le-teh. Okrašeni so lahko z gumijastimi pentljami ali pa raznimi visečimi obeski.

Primeren za vse priložnosti

Tiste, ki obožujete balerinke, si lahko omislite tudi vodno različico. Enobarvne ali pisane. S paščkom okoli gležnja ali brez. Skratka, vodni sandal, ki mu lahko rečemo tudi večfunkcionalni sandal, je dobil novo zagovornico. In še več. Priporočam ga vsem, še posebej tistim, ki potujete z omejeno prtljago, saj vam ti sandali ne bodo zavzeli veliko prostora. Zatlačite jih v obrobje potovalne torbe. Vedno vas bodo rešili, saj jih lahko obujete h kopalkam ali pa kakšnemu lahkotno poletnemu oblačilcu. Primerni so tako za dnevne kot večerne variante in morebitne hitre nepredvidljive skoke v morje.

METKA ALBREHT

Foto: proizvajalci


Najbolj brano