Med mladostniki premalo gibanja in slabe prehranjevalne navade

V več delih Evrope med otroki in najstniki še vedno narašča raven debelosti. Prekomerno težek ali debel naj bi bil vsak tretji najstnik v Evropi, razkriva študija, ki jo je objavila Svetovna zdravstvena organizacija (SZO). Temu botruje več vzrokov: predvsem pomanjkanje fizične dejavnosti in slabe prehranjevalne navade.

Mladostniki so še vedno predebeli.
Mladostniki so še vedno predebeli. 

Največ debelih je med najstniki v državah na jugu Evrope in v sredozemskih državah, ugotavlja poročilo, ki ga je pripravil evropski urad Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) s sedežem v Koebenhavnu. Še posebej zaskrbljujoče je, da trend debelosti narašča v državah vzhodne Evrope, kjer je bil ta delež v preteklosti nizek, je povedala regionalna direktorica SZO za Evropo Zsuzsanna Jakab.

Vitkejši 13-letni Norvežani in 11-letne Španke

Raziskava je v 27 državah med letoma 2002 in 2014 zajela dekleta in fante, stare 11, 13 in 15 let. V 16 državah je raven debelosti med njimi v splošnem narasla, izjema so 13-letni dečki na Norveškem in enajstletne deklice v Španiji. Najbolj nagnjeni k debelosti so mlajši najstniki, fantje in tisti, ki živijo v družinah z nižjim socialnoekonomskim statusom.

Leta 2014 se je v Sloveniji prvič po letu 2010 zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih med slovenskimi mladostniki, starimi enajst in 15 let. V letu 2014 se je v skupino čezmerno hranjenih in debelih uvrstilo 17,1 odstotka slovenskih mladostnikov, v primerjavi z 18 odstotki leta 2010.

V Sloveniji je glede na leto 2002 med najstniki raven debelosti narasla, a je glede na zadnja leta trend v upadanju v vseh starostnih skupinah, razen med enajstletniki, navaja poročilo.

Mladostniška debelost velja za enega največjih zdravstvenih izzivov 21. stoletja, poudarjajo v SZO. S tem povezana tveganja med drugim vključujejo razvoj sladkorne bolezni, povišan krvni pritisk, astmo in srčna obolenja. Kar štirje od petih debelih najstnikov naj bi poleg tega glede na opozorila SZO imeli težave s prekomerno težo tudi v odrasli dobi.

Večja tveganja

Otroška debelost velja za enega najbolj resnih zdravstvenih izzivov 21. stoletja. Debeli otroci so izpostavljeni večjemu tveganju za sladkorno bolezen tipa 2, astmo, težave s spanjem, mišično-kostne težave ter bolezni srca in ožilja. Prav tako so podvrženi večjim psihičnim težavam in socialni izolaciji.

Preveč hitre hrane

K debelosti med mladimi veliko prispeva pomanjkanje fizične aktivnosti. Kot ugotavlja poročilo, gledanje televizije, igranje igric ter brskanje po spletu predstavljajo kar 60 odstotkov dnevnih aktivnosti najstnikov.

SZO kot eno pomembnejših ugotovitev izpostavlja velike količine hitre prehrane in sladkanih pijač, ki jih zaužijejo mladostniki, medtem ko v primerjavi s predhodnimi generacijami vse manj časa preživijo ob skupnih družinskih obrokih.

Med priporočili za ravnanje v prihodnje SZO navaja spodbujanje bolj zdravih prehranjevalnih navad, vključno z več sadja in zelenjave, več fizične dejavnosti in posebno osredotočenost na skupine z največjim tveganjem za razvoj debelosti.

SK


Najbolj brano