Po poti utemeljitelja zdravstva

“Posebna številka ugledne strokovne revije Zdravniški vestnik, posvečena izolski bolnišnici in njenemu utemeljitelju, primariju Branku Šalamunu, je velika čast in strokovno priznanje,” pravi pediatrinja Irena Cetin Lovšin, članica uredniškega odbora spominske številke revije, ki je izšla te dni. Gre za dva jubileja, ki ju revija zaznamuje: stoti obletnici rojstva prim. Šalamuna in dvajseti obletnici preselitve še zadnjih, koprskih oddelkov, pod skupno streho na izolskem hribu.

Prim. Branko Šalamun je bil utemeljitelj razvoja zdravstva v 
Istri in ustanavljanja izolske bolnišnice,   izjemen pediater in 
velik človek, ki so ga prebivalci cenili ter  spoštovali.  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Prim. Branko Šalamun je bil utemeljitelj razvoja zdravstva v Istri in ustanavljanja izolske bolnišnice, izjemen pediater in velik človek, ki so ga prebivalci cenili ter spoštovali.  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

Minule dni so pod okriljem Slovenskega zdravniškega društva, ki izdaja strokovno revijo Zdravniški vestnik, pripravili poseben, tematsko zaokrožen spominski izvod, v celoti posvečen izolski bolnišnici in njenemu strokovnemu delu.

“Gre za izpolnitev dolgoletne želje že pokojnega primarija Branka Šalamuna, utemeljitelja naše bolnišnice, ki je z besedami 'Verba volant, scripta manent', že leta 1997 kolegom položil na srce, naj zdravniki iz obalno-kraške regije, kjer deluje bolnišnica, objavijo rezultate svojega strokovnega dela v posebni številki največje stanovske revije Zdravniški vestnik. Žal tega ni dočakal,” pravi pediatrinja v izolski bolnišnici Irena Cetin Lovšin, članica uredniškega odbora, ki je številko zasnoval, oblikoval in pripravil za izid. Člani uredniškega odbora so ob pediatrinji še zdravniki izolske bolnišnice Boštjan Lovšin, Mladen Gasparini, prof. Anton Grad, Stojan Kariž in Stanislav Mahne, ki je bil gonilna sila priprave.

Na izid spominskega izvoda revije je ponosen strokovni direktor SBI Felice Žiža: “Kolegi so opravili izjemno delo. K sodelovanju so pritegnili veliko zaposlenih kolegov, ki zadnja leta po zaslugi nenehnega izpopolnjevanja in izobraževanja v ustanovo uvajajo najnovejše metode zdravljenja, kar so predstavili v strokovnih člankih. Revija je prerez našega dela, ki ima za cilj ne le sledenje stroki in razvoju sodobne medicine temveč tudi razvoju ustanove in nudenju najsodobnejše, varne, visoko strokovne ter prijazne oskrbe bolnikom, ki se hodijo zdravit k nam. Ni jih malo, niso le s Primorske, vse več jih prihaja tudi z drugih koncev države.”

Prim. Branku Šalamunu v spomin

Letošnje leto je za SBI v znamenju pomembnih jubilejev - to poletje zaznamujeta stoletnica rojstva primarija Branka Šalamuna, pediatra in enega vodilnih organizatorjev zdravstvene službe v slovenski Istri po 2. svetovni vojni, in dvajseta obletnica združitve celotne bolnišnične dejavnosti na izolskem hribu.

Šalamun je ustanovitelj bolnišnične dejavnosti, ki se je začela v Kopru, v starem samostanu sredi mesta, kjer so usposobili najprej pediatrično dejavnost, ob njej pa še porodnišnično-ginekološko ter zatem tudi citopatološko.

Rojstvo bolnišnice sega v čas cone B Svobodnega tržaškega ozemlja. Z ustanovitvijo te cone je Istra ostala brez zdravstvene oskrbe, najbližja je bila v Trstu. Po dokončni priključitvi tega območja Jugoslaviji je leta 1950 tedanja oblast za glavnega organizatorja zdravstva v slovenski Istri imenovala dr. Roberta Hlavatyja, ta pa je povabil prim. Šalamuna, naj mu pomaga tod urediti zdravstvo za otroke in njihove starše.

Združitev šele pred dvema desetletjema

Šalamun je sodeloval pri postavitvi na noge tudi vseh drugih bolnišničnih dejavnosti. Kmalu zatem so odprli kirurški oddelek sredi Izole, internega v Ankaranu, infekcijski, otorinolaringološki in okulistični pa sredi Pirana.

Takšna razdrobljenost je kar klicala po združitvi bolnišnice pod skupno streho, vendar je gradnja trajala dolgih 25 let. Šele leta 1997 so se kot zadnji pod skupno streho na hrib preselili koprski oddelki bolnišnice.

Po preselitvi se je začel pospešen strokovni razvoj SBI. Mnogi zaposleni so pridobili akademske naslove, aktivno so se začeli vključevati v izobraževanje in strokovno sodelovanje z ljubljansko medicinsko fakulteto in Univerzo na Primorskem. SBI je pridobila status učne bolnišnice, dandanes se ponaša tudi z razvejano raziskovalno dejavnostjo.

“Ob letošnjih jubilejih in dosežkih, ki jih je veliko, se bomo predstavili tudi široki javnosti,” omenja Žiža. “Jeseni načrtujemo prireditev, kjer bomo vse to in še več predstavili ljudem na posebni prireditvi. Žal nekaj strokovnih člankov zaradi tehnične priprave Zdravstvenega vestnika ni šlo v objavo, a vse naše dosežke zadnjih let bi radi delili z ljudmi zato, da bodo spoznali, kaj in kako delamo in da nam, ko se znajdejo v koži bolnikov, lahko zaupajo.”JA


Najbolj brano