Raziskava: Virus ebole širijo le redki ljudje

Večina ljudi, ki se je v času epidemije na zahodu Afrike leta 2014 okužila z virusom ebole, ga je dobila prek stika z manjšim številom super prenašalcev, je razkrila ameriška raziskava. Epidemija ebole na zahodu Afrike je bila najobsežnejša v zgodovini in je zahtevala več kot 11.300 smrtnih žrtev.

Virus ebole Foto: Wikipedia
Virus ebole Foto: Wikipedia

MIAMI > Raziskava je pokazala, da so super prenašalci lahko izjemno nevarni, ko gre za izbruh bolezni. “Ugotovili smo, da imajo super prenašalci večjo vlogo, kot smo prvotno domnevali. Šlo je za primere, za katere nismo vedeli, da imajo vpliv na epidemijo, še posebno to velja za ljudi, ki so umrli doma, ne da bi obiskali bolnišnice,” je dejal soavtor raziskave Benjamin Diezel iz univerze Oregon.

Dodal je, da se je 61 odstotkov ljudi okužilo z virusom prek treh odstotkov ljudi, ki so zboleli za ebolo.

V raziskavi so znanstveniki ugotovili, da bi v primeru, da bi imeli super prenašalce v celoti pod nadzorom, lahko preprečili okoli dve tretjini novih okužb z virusom ebole.

Super prenašalci so imeli pomembno vlogo tudi pri izbruhu sindroma akutnega oteženega dihanja (sars) leta 2003 in bližnjevzhodnega respiratornega sindroma (mers) leta 2012.

Ebola je ena od hemoragičnih mrzlic, ki je zelo nalezljiva in ima visoko stopnjo smrtnosti, tudi do 60 odstotkov. Povzroča jo virus, njegov rezervoar pa so divje živali. Kako je virus prvič preskočil z živali na človeka, še ni povsem raziskano, predvidevajo pa, da z uživanjem mesa divjih živali.

Po okužbi z virusom ebole mine osem do desetdnevna inkubacijska doba, po kateri se začnejo kazati bolezenski znaki. Pojavi se visoka vročina, slabo splošno počutje, lahko tudi bolečine v mišicah, glavobol, bruhanje ali driska. Pri težkih oblikah bolezni takoj odpovedo nekateri organi, na primer jetra, ledvice ali centralni živčni sistem, pojavi se šok, ki se konča s smrtjo bolnika.

STA


Najbolj brano