Senčarjeva ostaja častna predsednica

Na nedavni redni letni skupščini Europe Donne so obeležili 20. obletnico delovanja te organizacije. Hkrati je po dveh desetletjih predsedovanja Mojca Senčar funkcijo predala novi predsednici, dosedanji generalni sekretarki Tanji Španić.

Mojca Senčar Foto: STA
Mojca Senčar Foto: STA

Europa Donna, slovensko združenje za boj proti raku na dojki, ima novo predsednico. Po štirih mandatih je izpregla predsednica Mojca Senčar, na nedavni skupščini pa so na to mesto za štiriletni mandat imenovali dosedanjo generalno sekretarko Tanjo Španić. Senčarjeva pa ostaja častna predsednica.

Organizacijo je vodila 16 let in se aktivno ter z veliko entuziazma posvečala ozaveščanju ljudi o pomenu zdravega načina življenja, ohranjanja primerne telesne teže, o pomenu samopregledovanja dojk, pozitivne naravnanosti in skrbi za lastno zdravje. Organizacija nudi tudi pomoč številnim bolnicam z rakom na dojki, pa tudi njihovim svojcem, da laže prebrodijo težke trenutke od seznanitve z diagnozo do končanega zdravljenja.

Senčarjeva bo poslanstvo nadaljevala s podporo širjenju preventivnega presejalnega programa Dora, za katerega v združenju želijo, da bi se po evropskih strokovnih smernicah do leta 2018 razširil po vsej Sloveniji. Vključevala pa se bo tudi v delovanje novoustanovljene skupine za pomoč bolnicam z metastatskim rakom na dojki, ki se srečujejo s specifičnimi težavami in potrebujejo posebne vrste podporo.

Nova predsednica združenja Tanja Španić je doktorica znanosti iz veterinarske medicine, ki je pri šestindvajsetih letih zbolela za rakom na dojki in se leta 2010 pridružila združenju. Že ves čas se aktivno vključuje v delovanje združenja, leta 2011 je prevzela vodenje sekcije mladih bolnic, od leta 2014 dalje pa je kot generalna sekretarka skrbela za razvoj projektov združenja. Med najpomembnejšimi cilji združenja Europe Donne ostajajo ozaveščanje o raku na dojki in o drugih vrstah raka pri ženskah, pomen zgodnjega odkrivanja, učinkoviti in vsaki bolnici prilagojeni načini zdravljenja, potreba po psihosocialni podpori bolnicam in njihovim svojcem ter razvoj paliativne oskrbe umirajočih bolnikov.

Združenje bo še aktivneje spremljalo dogajanje v zdravstveni politiki in ustanovah, ki so vpete v obravnavo raka in si prizadevalo za ustvarjanje ustreznega okolja ter za sprejemanje zakonodaje, ki prinaša nove, boljše rešitve v slovenski zdravstveni sistem.

To slovensko združenje ima že 3500 članov - bolnic in bolnikov, zdravih žensk, moških in drugih podpornikov, ki so pripravljeni združiti moči pri ozaveščanju o rakavih boleznih. Zavzemajo se za celostno obravnavo bolnic, nudijo jim druženje in psihosocialno podporo. JA


Najbolj brano