Seropozitivna deklica že devet let normalno živi brez zdravil

V Južni Afriki devetletna deklica, ki se je rodila seropozitivna, že več kot osem let in pol ne potrebuje zdravljenja za okužbo z virusom hiv. To je prvi primer dolgotrajne remisije okužbe s hivom v Afriki in tretji na svetu. Raziskovalci na podlagi tega ocenjujejo, da bi zgodnje zdravljenje lahko nadomestilo večletne terapije.

Fotografija je simbolična. Foto: Maksimiljana Ipavec
Fotografija je simbolična. Foto: Maksimiljana Ipavec

PARIZ > Primer deklice iz Južne Afrike je prvi primer pri otroku, ki je bil deležen zgodnjega zdravljenja virusne okužbe. Z njim so po rojstvu deklice leta 2007 poskušali zajeziti širjenje virusa v zgodnji fazi okužbe. Po 40 tednih zdravljenja je bil virus v otrokovem telesu komaj še zaznaven, navaja televizija CNN.

Deklico so do prvega leta starosti v okviru poskusnega zdravljenja zdravili s protivirusnimi zdravili, nato pa so vsakršno zdravljenje opustili. Po osmih letih in devetih mesecih virus še vedno miruje in deklica ne potrebuje zdravljenja, so sporočili zdravniki na Mednarodni konferenci o aidsu v Parizu.

"Vedno obstaja možnost, da se bo virus ponovno aktiviral, vendar dejstvo, da je že dolgo v remisiji, nakazuje na trajnost trenutnega stanja," je dejal eden od vodij študije na johannesburški univerzi Witwatersrand Avy Violari.

Ne gre za to, da bi bila deklica ozdravljena, saj virus ni uničen, vendar je tako oslabljen, da se ne more reproducirati ali prenašati na druge ljudi.

"Ta primer nam daje še dodatno upanje, da je otrokom ob zgodnjem zdravljenju infekcije mogoče prizanesti z dolgotrajnimi terapijami, ki lahko trajajo tudi celo življenje," je dejal direktor južnoafriškega inštituta za alergije in nalezljive bolezni Anthony Fauci.

Raziskovalci upajo, da bodo z zgodnjim zdravljenjem ljudi, ki so bili izpostavljeni virusu, nekega dne uvedli dolgotrajno remsijo, morda celo za vse življenje.

STA


Najbolj brano