Starši necepljenih otrok bodo morali plačati zdravljenje

Leta 2016 je na Ministrstvo za zdravje prispelo približno 600 vlog za opustitev cepljenja. Posledice se že kažejo, saj število cepljenih ponekod ne dosega več deleža, ki zagotavlja zaščito vsej populaciji.

Fotografija je simbolična. Foto: /
Fotografija je simbolična. Foto: /

LJUBLJANA > A zdravnikom je po pisanju spletnega portala MMC, kjer so povzeli prispevek iz oddaje Posebna ponudba, prisluhnila država. Predlog Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju namreč predvideva, da bodo morali starši necepljenih otrok plačati zdravljenje, če bo otrok zbolel za boleznijo, ki bi se jo dalo preprečiti s cepljenjem.

Precepljenost v Sloveniji z redkimi izjemami upada že od leta 2007. Posledice so že vidne; lani smo imeli po 25 letih v Sloveniji prvič primer otroka s tetanusom. "Otrok ni bil cepljen in bojim se, da je to znanilec večjega števila primerov, ko se bomo soočali s še več podobnimi primeri," je za oddajo povedal dr. Marko Pokorn s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani. Zdravljenje otroka s tetanusom je stalo približno 10.000 evrov. Navadno so stroški še višji; leta 2015 so znašali dobrih 29.000 evrov na bolnika, pacienti pa so v bolnišnici v povprečju ležali 57 dni. Odmerek cepiva proti tetanusu, s katerim bi okužbo preprečili, stane slabih dvajset evrov, dodajajo na MMC.

Lani so na Ministrstvu za zdravje prejeli okoli 600 vlog za opustitev cepljenja. 90 odstotkov vlog so poslali starši, le 10 odstotkov zdravniki, polovico na željo staršev. Med letoma 2011 in 2016 je bilo pri nas izrečenih okoli 40 glob staršem, ki svojih otrok niso cepili in za to odločitev niso obstajali medicinski razlogi.

A težava niso zgolj visoki stroški, povezani s zdravljenjem otrok, ki niso bili cepljeni. Težava je predvsem v tem, da tisti otroci, ki bi lahko bili cepljeni, pa niso, ogrožajo tiste, ki zaradi bolezni ali hudih težav z imunskim sistemom ne morejo biti cepljeni. "Otrok, ki ni bil cepljen in prenese v svoj vrtec ošpice, s tem ogroža otroke, ki ne smejo biti cepljeni. Lahko celo življenjsko," je za oddajo povedal dr. Matjaž Zwitter z Zdravniške zbornice Slovenije.

Spletno uredništvo


Najbolj brano