Vročina lahko resno ogrozi zdravje

Vroči poletni dnevi lahko resno poslabšajo zdravstveno stanje ostarelih in majhnih otrok, še posebej, če bivajo v nehlajenih prostorih. Zaradi kroničnih bolezni in starosti starejši teže uravnavajo telesno temperaturo. Dojenčki in majhni otroci še nimajo dovolj razvitega tako imenovanega sistema termoregulacije. Oboji tudi ne zaznavajo žeje in pozabljajo piti tekočino, zato lahko hitro pride do izsušitve (dehidracije). Vročina sproža vrsto težav z zdravjem.

Vsem zdravniki svetujejo dejavnosti  zgodaj zjutraj in pozno 
popoldne,   v najhujši pripeki pa senco in hlad. Foto: Maja Pertič Gombač
Vsem zdravniki svetujejo dejavnosti zgodaj zjutraj in pozno popoldne, v najhujši pripeki pa senco in hlad. Foto: Maja Pertič Gombač

Med bolj ogroženimi so tisti, ki jemljejo zdravila za nižanje krvnega tlaka ali za odvajanje vode in vsi, ki morajo zaradi bolezni upoštevati omejitev pitja tekočine.

Pozorno z otroki in onemoglimi

V vročini so zelo ogroženi predvsem onemogli stari ljudje, odvisni od nege in skrbi drugih. Povsem odvisni od drugih so tudi dojenčki in majhni otroci. Zato naj bodo vsi, ki skrbijo za obe skupini ljudi, pozorni na njihovo počutje in tudi na oskrbo - od oblačil in preoblačenja do spodbujanja k pitju tekočine in uživanja lahke hrane.

Posebna pozornost naj velja ostarelim, ki živijo sami. Večkrat bi jih morali obiskati, jih oskrbovati z vsem, kar potrebujejo, saj morajo v vročini ostati doma. Preverjajte njihovo prehrano, ali jemljejo zdravila ali se jim je zdravje poslabšalo.

Splošna priporočila

Na prvem mestu je hlajenje stanovanja in zadrževanje v zasenčenih prostorih. Ljudje ne smejo biti v pretirano ohlajenem okolju, tudi ne v bližini klimatskih naprav, ki neposredno pihajo vanje.

Stanovanje zračite ponoči, čez dan okna zaprite. To še posebej velja, ko je v ozračju povišana koncentracija ozona.

Nasvet o pitju več navadne vode opozarja, da je treba piti, še preden začutite žejo. Ne pozabite, da ledeno hladna tekočina škodi, ne odžeja, izzove še hujše potenje, draži grlo in prebavila. Ne uživajte pijač, ki vsebujejo alkohol, kofein ali teofilin (pravi čaj), saj te učinkovine povečajo izločanje vode. Ali pijete dovolj, dokazuje barva seča. Ta mora biti zelo svetel. Temnejši kot je, bolj potrebujete več navadne vode. Izjema je le barva seča kot posledica uživanja nekaterih zdravil in živil (rdeča pesa).

K ohlajevanju telesa pripomore tuširanje in kopanje v mlačni vodi. Oblačila naj bodo ohlapna, lahka in svetla. Prav tako poleti ne jejte težko prebavljive hrane, povečajte količino sveže zelenjave in sadja.

Možni zapleti

Ob visokih temperaturah izgubljamo tekočino z znojenjem. Večja izguba tekočin poveča učinkovitost zdravil za zniževanje krvnega tlaka. Z dodatno uporabo zdravil za odvajanje vode lahko tako povzročimo prekomerno izsušenost telesa.

Zato si je treba v vročini vsak dan večkrat meriti krvni tlak in se posvetovati z osebnim zdravnikom.

Zaradi vročine se lahko pojavi izčrpanost. Gre za toplotno izčrpanost, ki jo spremljajo obilno potenje, onemoglost, hladna in bleda koža, hiter in šibak pulz, slabost, bruhanje, omotica. Takrat se takoj umaknite na hladno, uležite in zrahljajte vsa oblačila, pijte po požirkih veliko vode, telo hladite z vlažnimi obkladki. Če se stanje kmalu ne izboljša, pokličite zdravnika.

Pojavi se lahko toplotni udar, ki ga spremljajo telesna temperatura nad 39 stopinj Celzija, vroča in pordela koža, hiter in močan utrip, lahko tudi motnje zavesti in krči. V takem primeru je treba takoj poklicati reševalce na številko 112. Človeka takoj umaknite v hladen prostor in ga pričnite hladiti s hladnimi, vlažnimi tkaninami ali hladno kopeljo. Pri motnji zavesti prizadetemu nikakor ne ponujajte tekočine.

Oskrba otrok

Otrok ne izpostavljamo soncu, v najhujši pripeki morajo biti v ohlajenih prostorih. Ob povečani koncentraciji ozona naj ostanejo v zaprtem hladnem prostoru, saj ozon draži dihala in sluznice.

Pazimo, da ventilator in klimatska naprava ne piha v otroka. Če se poti, mu lahko hladen zrak celo škodi. Redno ga preoblačimo in skrbimo, da pije veliko neoslajenih mlačnih napitkov in navadne vode.

Hrana otrok v vročini mora biti lahko prebavljiva, obroki manjši, jedo naj večkrat na dan. Majhen otrok, še posebej pa dojenček, se hitro ohladi, zato to upoštevajte pri oblačilih, še zlasti, ko spi (dolgi rokavi, lahka odeja).

Predolgo posedanje v vodi (bazenček, plitko morje) lahko tudi v vročini pri malem otroku izzove vnetje mehurja, na kar ne kaže pozabiti.

Otroška koža je izredno občutljiva, pigment še ni dovolj razvit, zato jo je treba redno mazati s kremami z najvišjim zaščitnim faktorjem in otroka v pripeki umakniti v senco. Ne pozabite na pokrivala in sončna očala.JA


Najbolj brano