Sebastjan Kokl na zatožno klop

Na koprskem okrajnem sodišču se bo začelo sojenje za Sebastjana Kokla, direktorja Študentske organizacije Univerze na Primorskem (ŠOUP) in nekdanjega predsednika koprske SD. Predsednica okrajnega sodišča v Kopru Bojana Štrukelj nam je sporočila, da je prva obravnava razpisana za 15. maj.

Sebastjan Kokl je ob hišnih preiskavah trdil, da kriminalisti ne bodo ničesar našli. Sredi meseca maja pa se bo zaradi ugotovljenih nepravilnosti moral zagovarjati na sodišču. Foto: Tomaz Primozic/Fpa
Sebastjan Kokl je ob hišnih preiskavah trdil, da kriminalisti ne bodo ničesar našli. Sredi meseca maja pa se bo zaradi ugotovljenih nepravilnosti moral zagovarjati na sodišču. Foto: Tomaz Primozic/Fpa

KOPER > Koprski kriminalisti so Sebastjana Kokla zaradi ponarejanja listin, zlorabe položaja ter ponareditve in uničenja poslovnih listin ovadili pred dobrim letom.

Sebastjan Kokl napovedanega začetka sojenja za Primorske novice ni komentiral, ob hišnih preiskavah na sedežu študentske organizacije junija 2012 pa je novinarjem pojasnjeval, da nima česa skrivati in da kriminalisti ne bodo našli ničesar obremenilnega zanj. A so kriminalisti očitno zbrali dovolj dokazov, na koprskem tožilstvu pa so spisali obdolžilni predlog in ga že konec lanskega leta poslali na sodišče.

Koklu so kriminalisti očitali, da je leta 2007 s ponarejanjem listin, sporno reorganizacijo in nepravilno sprejeto spremembo statuta ŠOUP dosegel, da so ga imenovali za direktorja. Potem pa naj bi z zlorabo položaja in ponarejanjem listin na račun svojega samostojnega podjetja z izdajanjem fiktivnih računov za svetovanje nakazal večjo količino denarja. Do zaslužka naj bi pomagal tudi svojim prijateljem. Podjetju Garmond naj bi omogočil za 118.000 evrov neupravičene premoženjske koristi.

Kokl še vedno dolguje državi

Kokl nima samo težav z organi pregona, temveč tudi z državnim pravobranilstvom, ki od njega terja 18.600 evrov davkoplačevalskega denarja. Ta denar je Kokl leta 2009 dobil na razpisu kulturnega ministrstva za pluralizacijo medijev Fokus, ki naj bi ga izpeljal njegov spletni portal Primorska.info. Vendar se je kasneje izkazalo, da projekta nikoli niso izpeljali in je omenjeni denar očitno šel za druge namene. Ministrstvo je zato odstopilo od pogodbe in zahtevalo vrnitev denarja, vendar Kokl tega ni storil. Zato je ministrstvo denar terjalo s tožbo in bilo pri tem tudi uspešno na sodišču. Sledila je izvršba na računih podjetja Primorska.info, ki pa je bila prav tako neuspešna, saj je Kokl izpraznil račun in javno napovedal, da bo podjetje spravil v stečaj. To se je pred dnevi tudi zgodilo, upniki pa imajo do 25. maja čas, da prijavijo svoje terjatve in druge pravice v stečajnem postopku. “Republika Slovenija bo terjatev, ki jo ima do družbe Primorska.info prijavila v stečajni postopke,” je pojasnila Anita Drev iz državnega pravobranilstva. Pojasnila je še, da nimajo podlage, da bi predlog za izvršbo vložili zoper Kokla osebno, saj se sodba, ki je podlaga za izvršbo, glasi zgolj in samo na družbo Primorska.info.

Pravobranilstvo zarubilo le 282 evrov

“Banka, pri kateri je odprt račun družbe Primorska.info je po izdaji sklepa o izvršbi sporočila, da na računu ni rubljivih sredstev,” so pojasnili na pravobralnistvu. Je pa davčna uprava februarja letos Primorski.info vrnila preplačilo davka na dodano vrednost v v višini 282,21 evrov, ta sredstva pa so bila nato nakazana na račun Republike Slovenije. Primorska info torej državi zdaj dolguje 18.300 evrov. Državno pravobranilstvo je opravila tudi poizvedbo, ali bi bilo možno zaseči tudi kaj drugega, vendar se je izkazalo, da Primorska.info nima rubljivega premoženja.

TATJANA TANACKOVIČ


Najbolj brano