Lukšič: Interpelacija ne temelji na dejstvih

Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič v odgovoru na interpelacijo poudarja, da ta ne temelji na dejstvih, pač pa na predsodkih in političnih prepričanjih. Očitke iz interpelacije zavrača in poudarja, da so zgrajeni na pomanjkljivem poznavanju poteka črpanja evropskih sredstev.

Igor Lukšič Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Igor Lukšič Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA> Lukšič je v odgovoru na interpelacijo znova zatrdil, je ta pripravljena slabo, ne gradi na dejstvih, temveč na predsodkih in političnih prepričanjih, kar se mu zdi nekorektno. Interpelacija je po njegovi oceni naravnana proti šolstvu in športu, poleg tega v času sprejemanja državnega proračuna dodatno obremenjuje ministrstvo in ministra. Tako se mora Lukšič, kot pravi, boriti z opozicijo, namesto s finančnim ministrstvom za proračunska sredstva.

Če bi imeli favorita, ne bi bilo razpisa

V nadaljevanju je pojasnil, kako je prišlo do razpisa za sofinanciranje športne infrastrukture. Kot je pojasnil, je bilo treba letos porabiti evropska kohezijska sredstva, ki so ostala od prejšnjih razpisov za sofinanciranje športne infrastrukture, pa so prijavitelji od projektov odstopili. Če sredstev ne bi porabili letos, bi ostala v evropskem proračunu, je opozoril.

Po njegovih besedah so imeli dve možnosti: razpis ali pa neposredno potrditev operacij. “Če bi imeli favorita, ne bi šli v razpis,” poudarja Lukšič in dodaja, da je bilo možnih prijaviteljev več. Prijavili so se štirje, od tega sta dva izpolnjevala pogoje, pravi Lukšič, ki se mu zato zdijo očitki o prirejenih merilih razpisa deplasirani.

JAvni razpis in črpanje iz kohezijskih skladov ni eno in isto

Po njegovem mnenju so neupravičeni tudi očitki o kršenju zakonodaje. Predlagateljem po njegovih besedah ni jasna razlika med javnim razpisom in črpanjem sredstev iz kohezijskih skladov, saj sta to principa, ki tečeta po drugačnih predpisih. Interpelacija je tako zgrajena na pomanjkljivem poznavanju poteka teh postopkov, še opozarja minister.

Glede očitkov, da so regionalni kriteriji v razpisu vnaprej izločili prijavitelje iz vseh drugih regij, Lukšič odgovarja, da je bilo ravno nasprotno. Regionalni kriterij je namreč omogočil, da se je prijavilo več projektov, tako da je "zadeve odprl, ne pa zaprl".

STA


Najbolj brano