Bele kmetije

Danes se zares začenja smučarska turistična sezona. Primorska je zgled ostali Sloveniji. Na Kaninu so najbolj zagreti prve zavoje naredili že včeraj, danes, ko jih bo tam še več, pa se bo med količke uvodne tekme svetovnega pokala v finskem Leviju pognala prva dama slovenskega slaloma, sedma na svetovnem prvenstvu, Novogoričanka Ana Bucik. Jutri ji bo na finskem sledil še v ajdovskem klubu vzgojeni Vrhničan, deseti na SP, Štefan Hadalin. Primorskih uspehov belega športa in turizma je bilo v zadnjem času še nekaj. Cerkno in Ski bor na Idrijskem nosita naslova najboljšega slovenskega velikega oziroma malega smučišča. Vsaj za otroke bo poskrbljeno na Lokvah, kjer je prve zavoje naredil srebrni olimpijec Jure Franko. Prostovoljci pripravljajo tudi vlečnico v Kalu nad Kanalom. Preživetje majhnih smučišč je pomembno, saj tam začenjajo otroci, ki kasneje postanejo odrasli turisti!

Pozitivno vzdušje, povezano z uspehi smučarjev, koncem krize in s prizadevnostjo primorskih turističnih delavcev, je treba izkoristiti. Za tem se skriva pomemben potencial. Po podatkih Združenja slovenskih žičničarjev vsaj občasno smuča približno tretjina Slovencev, za belo rekreacijo pri nas se navdušujejo Hrvati iz Istrske in Primorsko Goranske županije, gosto naseljeno italijansko Furlanijo pa imamo pred nosom.

Ob tem se je treba zavedati, da so smučišča nekakšne bele kmetije. Gre za dejavnost na prostem, do katere je vreme včasih radodarno, pogosto zgolj prizanesljivo, marsikdaj pa dejavnost celo onemogoči. Takrat je pomembno imeti več želez v ognju. Sodobna kmetija preživi s kakovostnimi dopolnilnimi dejavnostmi - s prenočitvami, vinarstvom, kulinariko, z drugo športno infrastrukturo, trgovino in kulturo. Vsak gospodar tega ne more zgraditi sam. Nadaljevati bo treba s povezovanjem ponudnikov in s privabljanjem profesionalnih turističnih vlagateljev, delivci javnega denarja pa naj to podprejo z gradnjo infrastrukture.


Preberite še


Najbolj brano