Bodo zaradi makete aretirali računalniški program excel?

Kronika
, posodobljeno:

Za smešno razlago, da so lani spomladi izbrali dvakrat dražjo maketo drugega tira, ker je prišlo do napake v programu excel, se očitno skriva bolj “človeško” ozadje. Ljubljanski kriminalisti so včeraj v prostorih direkcije za infrastrukturo v Ljubljani in Mariboru iskali sledi za dejanjem gospodarske kriminalitete. Fiasko nekdanje Cerarjeve vlade zdaj dobiva tudi kazenski epilog.

Zaradi sporne makete, ki so jo lani spomladi postavili na ogled na 
koprskem obrežju, so kriminalisti včeraj opravili več hišnih 
preiskav v Mariboru in Ljubljani.
Zaradi sporne makete, ki so jo lani spomladi postavili na ogled na koprskem obrežju, so kriminalisti včeraj opravili več hišnih preiskav v Mariboru in Ljubljani. Tomaž Primožič/FPA

LJUBLJANA > Maketo drugega tira, ki je dodobra osmešila tedanjega predsednika vlade Mira Cerarja, ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča (ki je na začetku mandata odločno nasprotoval drugemu tiru) in vse zaposlene na direkciji za infrastrukturo, so na obalo nasproti koprske taverne postavili prve dni lanskega marca. Maketa, ki je bila v resnici siv zabojnik z reliefom terena in bodoče nove železniške proge od Kopra do Divače, je stala 133.590 evrov.

V javnosti je še bolj završalo, ko se je izkazalo, da je direkcija za infrastrukturo med dvema ponudbama za izdelavo makete izbrala dvakrat dražjega ponudnika Art Rebel 9 in zavrnila ponudbo podjetja RPS, ki bi maketo zgradilo za 60.851 evrov. Da bi bila smešnica popolna, se je kasneje izkazalo, da je pri izdelavi izbrane makete sodelovalo tudi neizbrano podjetje RPS kot podizvajalec Art Rebel 9.

Četverica osumljenih

Ljubljanski kriminalisti so včeraj opravili več hišnih preiskav v prostorih državnega organa ter prostorih fizične in pravne osebe na območju ljubljanske in mariborske uprave, preiskujejo sum kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Osumljeni so štirje ljudje, nikogar pa niso pridržali. Pri preiskovalnih aktivnostih je sodelovalo 25 kriminalistov. V okviru predkazenskega postopka od maja lani zbirajo obvestila in dokumentacijo, povezano s spornim naročilom.

Posel so prekinili

Ko so mediji razkrili vse to, je direkcija za infrastrukturo od pogodbe odstopila, saj se je izvajalec obvezal, da ne bo imel nobenega podizvajalca. Ker ga je imel, je kršil pogodbo, direkcija si je potem pilatovsko umila roke in zatrdila, da za maketo ni in ne bo plačala niti evra. In kot da ne bi bilo dovolj zadreg, je direktor direkcije Damir Topolko razlagal, da so izbrali dražjega ponudnika zato, ker je pri izbiri prišlo do napake. Komisija naj bi pri računanju uporabljala računalniški program excel, pri čemer formule “niso bile ustrezno korigirane”.

Z ministrstva za infrastrukturo so se lani sprva otepali odgovornosti, nato pa so uvedli interno preiskavo. “Ker obstaja možnost, da je prišlo do računske napake pri ocenjevanju ponudb, je dolžnost ministrstva, da zadevo temeljito preuči, saj gre za javno naročilo v okviru enega največjih infrastrukturnih projektov v državi. Zato je minister Peter Gašperšič zahteval poročilo komisije, ki je bila pristojna za izvedbo javnega naročila, ter tudi s sklepom imenoval štiričlansko komisijo, ki bo opravila revizijo postopka,” so lani povedali na ministrstvu.

Iščejo krivca iz mesa in krvi

In nekaj dni kasneje so krivdo zvrnili na računalniški program excel. Zaradi fiaska ni odstopil nihče, zamenjali so le skrbnico projekta, ki se je tako ali tako zaključil. Očitno pa vsa krivda le ni bila v nesrečnem programu, saj so ljubljanski kriminalisti od ljubljanskega okrožnega sodišča dobili dovoljenje za hišno preiskavo v prostorih direkcije za infrastrukturo. To pomeni, da obstajajo utemeljeni sumi, da je pri izbiri makete nekdo zagrešil kaznivo dejanje gospodarske kriminalitete.

Da v njihovih prostorih poteka preiskava, so včeraj potrdili tudi na direkciji. Z ljubljanske policijske uprave pa so dodali, da njihovi kriminalisti izvajajo operativne aktivnosti na podlagi odredbe ljubljanskega okrožnega sodišča, predkazenski postopek pa usmerja ljubljansko tožilstvo.

“Uradniške napake”

Nekdanji predsednik vlade Miro Cerar, ki mu je tudi zloglasna maketa drugega tira verjetno na zadnjih volitvah odnesla kakšen glas, je včeraj dejal, da je prav, da se ugotovi odgovornost za nepravilnosti glede makete. “Makete se je nekdanja vlada lotila po primerljivih evropskih standardih, pri čemer pa je žal prišlo do napak ali nepravilnosti na uradniški ravni, ki so zadevo spravile v slabo luč,” pravi Cerar. Nekdanji sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in vodja projekta drugi tir Jure Leben pa je zapisal, da makete prav zaradi ugotovljenih nepravilnosti niso plačali. “Prav je, da organi pregona še dodatno preiščejo primer. Pri meni hišnih preiskav ni,” je zagotovil.

Sedanja ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek pa je včeraj dejala, da ne pozna podrobnosti preiskav, da ne ve, proti komu je preiskava usmerjena in še ne more napovedati, ali bo direktor direkcije Topolko “odletel” ali ne. “Lahko zatrdim, da odkar naša stranka in sama vodim to ministrstvo, stvari peljemo maksimalno transparentno, tudi projekt Divača–Koper smo popolnoma odprli za javnost in razkrili vse podatke, ki so bili pred tem zakriti,” je dejala.