Enajst let po umoru taksista prijeli domnevnega pajdaša
V tržaškem zaporu se je konec tedna znašel 41-letni Antonio Fiore, Anton, kot so ga klicali v Hrvatinih, kjer je živel v zadnjih letih. Po poročanju tržaških dnevnikov je osumljen umora tržaškega taksista Bruna Giraldija, ki so ga pred več kot desetimi leti, novembra 2003, našli ustreljenega v Žavljah.
TRST > Taksista Bruna Giraldija so našli umorjenega 23. novembra 2013 v žaveljski industrijski coni. Morilec ga je s pištolo ustrelil v glavo, nekaj kilometrov stran pa so odkrili še taksistovo zažgano vozilo. Zaradi umora Giraldija so pred leti obsodili Fabia Buosija. Kazen so mu nato s 25 let zapora znižali na 18 let, konec februarja pa je izza rešetk odkorakal na domači naslov, kjer bo v hišnem zaporu preživel še preostanek kazni, ki se mu bo iztekla poleti 2015. Buosi je vedno zanikal vpletenost v umor, po enajstih letih pa je zgodba dobila povsem nov razplet.
Konec tedna so tržaški policisti v Miljah prijeli 41-letnega Antonia Fioreja, ki je zadnja leta živel v Hrvatinih oziroma bližnjem Cereju, tik ob meji z Italijo. Preiskava je dobila nepričakovan pospešek, ko so februarja med preiskavo, povezano z ulično preprodajo prepovedanih drog, pri 41-letnemu Silvanu S. zasegli beretto 7,65, ki je imela zbrisano serijsko številko. Osumljeni preprodajalec se je izgovoril, da jo je našel v gozdu pri Bazovici. V forenzičnem laboratoriju RIS v Parmi so opravili balistično analizo in sestavili številko pištole.
Presenečeni so ugotovili, da so prav s to pištolo pred enajstimi leti umorili tržaškega taksista, uradni in legalni lastnik pištole pa je bil prav osumljeni Fiore, iz prihaja sicer iz Neaplja, takrat pa je bil v Trstu varnostnik. Ponovno so odprli preiskavo in začeli preverjati vse podrobnosti in podatke izpred enajstih let.
Tožilca Federico Frezza in Lucia Baldovin sta skupaj s kriminalisti avgusta že zasliševala Antonia Fioreja, a je molčal. Njegova zagovornica je takrat povedala, da se je zagovarjal z molkom.
Pred kratkim pa so tržaški policisti prišli do nove kronske priče, ki se je po umoru iz Trsta preselila v Neapelj. Po podatkih iz starih spisov so ugotovili, da je bil osumljeni Fiore pred umorom tudi z njim. Srečala pa naj bi se tudi po umoru. “Jutri glej televizijo, pa boš videl, kaj sem naredil,” naj bi osumljeni po poročanju dnevnika Il Piccolo zaupal priči, ta pa je pred dnevi to povedala preiskovalcem. Njegove identitete še niso razkrili. Tržaška tožilca sta po slišanem zahtevala aretacijo Antonia Fioreja, preiskovalni sodnik pa je nato zanj odredil pripor. Po poročanju tržaških medijev naj bi osumljenega z umorom povezovale tudi sledi DNK. SP