Konec infarktne obnove
UNEC > Po prometno infarktnih 30 dneh obnove 1200 metrov avtoceste pri Uncu so vozniki na obnovljenem odseku včeraj končno zapeljali po dveh pasovih v obe smeri. Prvi vozniki so sicer to storili že v sredo zvečer, vendar so delavci podjetij CPK in CPG včeraj s tal pobirali še začasne rumene črte, zato sta bili dve smeri v obe smeri dokončno odprti šele včeraj dopoldne. Proti Ljubljani vozniki od včeraj torej spet vozijo po voznem in prehitevalnem, proti Kopru pa po zoženem voznem in odstavnem pasu. Prehitevalni pas bodo gradbinci namreč okupirali še pet dni.
V teh petih dneh naj bi uredili stik med asfaltom ene in druge smeri avtoceste, uredili interventni prehod za gasilce, reševalce in policiste ter postavili odbojne ograje. Ko bodo ta dela končali, pa bodo še največ deset dni urejali izvoz in uvoz na avtocesto v smeri proti Kopru. Takrat bodo promet proti Kopru speljali po dveh zoženih pasovih po prehitevalnem in voznem pasu.
Po 30 dneh je tako konec zapor, ki so marsikateremu vozniku parale živce, številnim povzročale zamude in škode, mnogi pa so zaradi nepazljivosti tudi razbili svoja vozila. Delavci CPG in CPK so na 1200 metrih avtoceste proti Ljubljani odstranili stari asfalt, na novo izolirali viadukt Unec in še nekaj manjših objektov, ter celoten odsek na novo asfaltirali. Dela so stala dobra dva milijona evrov. Na Dars in družbo za upravljanje investicij DRI pa so se ob tudi več kot 20-kilometrskih kolonah, ki so nastali ob zapori, usuli številni očitki. Javnost in nekateri strokovnjaki namreč ne verjamejo, da delavci ceste ne bi mogli obnavljati ponoči in tako glavnino zapore z meseca dni skrajšati na dobra dva tedna. Z Darsa so odgovarjali, da ponoči ne morejo delati zaradi različnih tehničnih vzrokov, kot smo tudi sami razkrili, pa ti vzroki (vlaga, rezkanje asfalta…) veljajo tudi podnevi.
Na Dars je pritisnil tudi novi minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ki si je v sredo zvečer tudi ogledal opravljena dela. Kot je dejal, je Dars prisluhnil njihovi pobudi in pospešil dela tudi v večernih in nočnih urah, tako da so jih dokončali devet dni pred rokom. Po pogodbi med Darsom in gradbincema bi morali dela končati v 56, kot kaže, pa jih bodo v 45 dneh.
Medtem pa so delavci CPK in CPG že začeli obnavljati tudi dobre tri kilometre avtoceste pri Sežani proti Fernetičem. Dela bodo stala 1,4 milijona, končali pa naj bi jih v 40 dneh.
DANIJEL CEK