Kriminalisti še niso našli "koroške deklice", njenemu očetu odvzeli prostost
Kriminalisti in policisti Policijske uprave Celje so danes zjutraj v Mežici v zvezi s primerom "koroške deklice" opravili hišno preiskavo na domu dekličinega očeta. Pogrešane deklice niso našli, njenemu očetu pa so odvzeli prostost. Med tem se policijsko iskanje deklice intenzivno nadaljuje.
CELJE, MEŽICA> Kot je v izjavi za medije pojasnil prvi mož celjskih kriminalistov Jože Senica, so hišno preiskavo opravili na podlagi odredbe preiskovalnega sodnika Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu. Dekličin oče je osumljen storitve kaznivega dejanja odvzema mladoletne osebe in bo po napovedih Senice s kazensko ovadbo priveden k preiskovalnemu sodniku. Do takrat osumljenec ostaja v pridržanju.
Oče deklico še vedno zadržuje na neznanem mestu in ji z nezakonitimi ravnanji preprečuje stike z materjo ter vsemi strokovnimi osebami, ki morajo biti vključene pri razvoju otroka. Deklico je izločil iz socialnega okolja, s čimer povzroča poslabšanje njenega duševnega in telesnega razvoja, je opozoril Senica.
Senica je dejal, da so iskali štiriletno deklico, ki jo oče protipravno zadržuje in jo kljub pravnomočnim in izvršljivim odločbam noče izročiti materi. Po besedah Senice je hišna preiskava potekala "brez posebnosti". Pri njej je sodelovalo deset kriminalistov in dva policista, policijski pogajalec, psiholog in strokovna delavka centra za socialno delo.
Oče gre lahko v zapor za do pet let
Vse aktivnosti policije, ki jih usmerja slovenjegraško okrožno državno tožilstvo, bodo tudi v nadaljevanju usmerjene v iskanje pogrešane deklice, je napovedal Senica. Dodal je, da bo policija pri tem preverila tudi možnost, da je deklica v tujini. Po besedah Senice je za kaznivo dejanje odvzema mladoletne osebe zagrožena kazen do pet let zapora.
Gre sicer za javnosti poznan primer štiriletne koroške deklice, ki je oče kljub pravnomočni sodbi, s katero je bila deklica dodeljena v materino vzgojo, varstvo in oskrbo, ne želi izročiti materi, prav tako ne dovoli stikov med materjo in deklico.
Policisti so v začetku marca dobili obvestilo, da je deklica pogrešana in jo od tedaj iščejo, zaenkrat še brez uspeha.
Policija je naredila velikansko napako
Psiholog Matic Munc iz svetovalnice Akcija! je danes opozoril, da je policija pri postopku hišne preiskave na domu očeta "koroške deklice" storila velikansko napako in kršila zakonodajo. Policija mu namreč ni dovolila, da bi bila kot priča med hišno preiskavo ob njem svetovalka Svetovalnice Akcija! Natalija Markač.
Kot je povedal novinarjem, je ob 8.13 uri izvedel, da na domu očeta "koroške deklice" poteka hišna preiskava in, da je očetu odvzeta prostost.
Več policistov, med njimi je bilo vsaj pet uniformiranih, je, kot je pojasnil Munc, prišlo s psom slednikom in z napravami za odkrivanje skritih prostorov v hiši. Pozneje so očeta po njegovih besedah odpeljali v policijsko pridržanje, ki lahko traja največ 48 ur.
Priče so pobrali spotoma
Munc še pravi, da je policija pri postopku storila velikansko napako, za kar bo morala odgovarjati. Oče je želel pri hišni preiskavi, ki je trajala sicer do 14. ure, za pričo imeti svetovalko Svetovalnice Akcija! Natalijo Markač. A policija tega ni dovolila in je po navedbah Munca s seboj pripeljala dve priči, ki ju je nekje, kot pravi, spotoma pobrala ter trdila, da sta to neodvisni priči.
"Zaradi tega bi lahko oče imel v poznejšem postopku velike težave, ker se lahko priče izkažejo kot neverodostojne," je izpostavil Munc in zagotovil, da je deklica zdrava in na varnem nekje na tajni lokaciji.
Še enkrat je ponovil, da ne gre za "ugrabitev" in "izginulo deklico", kot se je v medijih v zadnjem času pisalo.
Sicer je to že druga tovrstna akcija policistov. V začetku marca so želeli na območju Mežice, kot je ponovil Munc, "na podlagi nepravnomočnega sklepa izvesti izvršbo štiriletne deklice", za kar so v svetovalnici zahtevali odstop generalnega direktorja policije Janka Gorška. To bodo zahtevali znova, je zatrdil Munc iz svetovalnice Akcija!, ki v javnosti zastopa interese očeta deklice.
STA