Na nevarnem križišču se nesreče kar vrstijo
Ko so ob tehničnem pregledu policija in pristojni opozorili projektanta, da je križišče nevarno, je omejil hitrost. Po dveh letih opozoril tako s strani policije kot vipavske občine, Dars še vedno čaka študijo, ki bo potrdila, ali je križišče res nevarno. Nesreče se medtem vrstijo.
VIPAVA> Ko so ob odprtju hitre ceste med Vipavo in Razdrtim avgusta 2009 opravili tehnični pregled, so policisti, pristojni strokovnjaki in predstavniki lokalne skupnosti opozorili, da je po njihovi oceni varnost v križišču neustrezna. In res redko mine dan brez nesreče v križišču, kjer se sekata regionalna cesta med Vipavo in Podnanosom, izvoz in uvoz na hitro cesto iz smeri Ajdovščine proti Razdrtemu ter cesta, ki pelje do Slapa pri Vipavi. “Na podlagi te pripombe je projektant znova preveril projektne rešitve in jih deloma popravil oziroma spremenil s premikom črt za ustavljanje na neprednostnih krakih križišča ter dodatno omejil hitrost na 60 kilometrov na uro,” pojasnjuje Marjan Koler iz Darsove službe za stike z javnostmi.
Lani je vipavska občina Dars ponovno opozorila, da je varnost v omenjenem križišču še vedno slaba. Dars je zato na novogoriški policijski upravi preveril število nesreč, ki so se zgodile v križišču, in njihove posledice. “Glede na podatke ni bilo mogoče sklepati, da je v križišču prometna varnost poslabšana, število nesreč ni odstopalo od povprečja za primerljiva križišča,” pravi Koler, a vipavski župan Ivan Princes ob tem dodaja: “V večini primerov se zgodijo manjše nesreče, v katerih se vozniki o škodi dogovorijo sami.”
Letos so novogoriški policisti obvestili Dars, da se je število nesreč, ki so jih obravnavali v omenjenem križišču, povečalo. Na Darsu so nam zagotovili, da so zato naročili štetje prometa ter analizo varnosti in tehničnih elementov križišča.
Na prometno-tehničnem inštitutu ljubljanske fakultete za gradbeništvo in geodezijo študijo pripravljajo že šest mesecev. “Izdelava analize je v zaključni fazi. Izdelovalec jo bo posredoval najkasneje do konca tega meseca,” nam je zagotovil Koler.
TINA KODRE