Odsedeti mora še leto in pol
Včeraj je na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča sedel 29-letni Rok Z., ki se je skupaj z enajstimi soobtoženimi znašel v postopku zaradi več kaznivih dejanj: ponarejanja denarja, nedovoljenih poslov z drogo in tihotapljenja ilegalcev.
KOPER > S tožilstvom je sklenil sporazum o priznanju krivde in jo odnesel z dvema letoma in pol zapora, plačati bo moral tudi denarno kazen in stroške postopka.
Sedmerico obtoženih, ki prejšnji mesec niso priznali krivde, čaka sojenje. Za zdaj še ni znano, kdaj se bo začelo, na zatožno klop pa bodo sedli 26-letni Toni T. iz Ilirske Bistrice, 56-letni Boris D. iz Markovščine, 37-letni Nurif B. iz okolice Domžal, 47-letni Ekrem T. iz Pulja, 21-letni Dimitrij Ž. iz okolice Podgrada, 25-letni Ivan P. iz okolice Hrpelj in 28-letni Marko O. iz Divače. Dejanje je priznal le 30-letni Emir K., doma na Gorenjskem, ki je v Ljubljani unovčil dva ponarejena bankovca za 50 evrov. Odnesel jo je s pogojno kaznijo, šestimi meseci zapora s preizkusno dobo enega leta.
Junija lani so koprski kriminalisti razkrili kriminalno združbo, ki naj bi jo vodil zdaj 29-letni Rok Z. iz Hrpelj, pred prijetjem pa je živel v okolici Ilirske Bistrice. Združba naj bi se ukvarjala z različnimi kaznivimi dejanji: v obtok naj bi spravljala ponarejen denar, tihotapila ilegalce in prekupčevala z drogo. Pred dobrim mesecem so se na koprskem okrožnem sodišču zvrstili predobravnavni naroki za osem obtoženih, od katerih je le eden priznal krivdo in si prislužil pogojno kazen, za tri italijanske državljane pa je tožilec iz specializiranega državnega tožilstva Jože Levašič predlagal, naj sodišče odstopi primer v odločanje italijanskemu pravosodju, ki je proti trojici prav tako uvedlo kazenski postopek. Sodnica je trojico Italijanov izločila iz postopka.
“Upam, da se vidimo zadnjič”
Rok Z., ki je bil v preteklosti že obsojen zaradi drugih kaznivih dejanj in je kazen tudi prestal, pa se je odločil, da s tožilstvom sklene sporazum o priznanju krivde. Po predobravnavnem naroku je tako tožilec Levašič predlagal, naj sodišče izreče kazen, predlagano v sporazumu, predlagal pa je tudi podaljšanje pripora za Roka Z.
Njegov zagovornik Franc Mesar je imel pomisleke le glede denarne kazni in plačila stroškov postopka, saj naj ne bi imel premoženja. Predlagal pa je, naj se mu pripor, v katerem je že skoraj eno leto, odpravi. “Zaveda se pomena tega kazenskega postopka in posledic in tudi zato je podpisal sporazum. Že to pomeni, da je pripor nanj pozitivno vplival in ni bojazni, da bi na prostosti ponavljal kazniva dejanja.” Mesar je dodal, da je Rok Z. v priporu postal bolj zrel in čuti, da trpijo tako njegova partnerka kot bližnji sorodniki.
“Opravičil bi se, ker sem storil kazniva dejanja. Obžalujem jih in iskreno upam, da se vidimo zadnjič na sodišču,” pa je dejal obtoženi Rok Z. Tudi sam je predlagal, naj se mu pripor odpravi, če je mogoče, kazen pa bi želel prestajati v Kopru. Povedal je, da v priporu spoštuje hišni red, da je prej delal v delavnici, zdaj pa v kuhinji. Sodnico Meri Mikac je še prosil, naj mu sodišče vrne zasežene tehnične predmete, saj so tudi last njegovega dekleta, tako kot tudi polovica zaseženega denarja.
“Spravite se k sebi”
“Obtoženi je kriv,” je pričakovano razglasila sodnica Meri Mikac. Za kaznivo dejanje ponarejanja denarja mu je izrekla leto zapora, za neupravičeno proizvodnjo in promet z drogo leto in pet mesecev, za tihotapljenje ilegalcev pa pol leta in kazni združila v enotno dveh let in pol zapora. Glede na to, da je že skoraj eno leto v priporu, mu tako ostane še poldrugo leto bivanja za rešetkami. Poleg tega mu je sodnica izrekla še denarno kazen, in sicer 150 dnevnih zneskov oziroma 5025 evrov. Rok Z. bo moral plačati še stroške kazenskega postopka, ponarejen denar in zaseženo drogo pa je sodišče odvzelo. Rok Z. do pravnomočnosti sodbe oziroma začetka prestajanja kazni ostaja v priporu.
“Prvič ste rekli, da boste nehali, drugič tudi, zdaj spet ...,” je po krajši obrazložitvi sodbe obtoženemu dejala sodnica Meri Mikac. “Spravite se k sebi, ste odrasel moški. Dajte to kazen skozi in odprite novo poglavje.”
Obsežna preiskava se je začela jeseni leta 2012, ko se je v obtoku pojavilo več ponarejenih bankovcev za 20, 50 in 100 evrov. Ponaredke naj bi Roku Z. priskrbeli trije italijanski državljani, Rok Z. pa naj bi nato poskrbel, da so jih nekateri od soobtoženih spravili v obtok. Med preiskavo so prišla na dan še druga kazniva dejanja, s katerimi naj bi se ukvarjali Rok Z. in soobtoženi. Kriminalisti so, med drugim, v hiši v okolici Ilirske Bistrice odkrili prostor na hidroponično gojenje konoplje, ki ga je uredil Rok Z.
SILVA KRIŽMAN