Pozorni tudi na smučeh
Policisti smučarji in nadzorniki smučišč so se pred dnevi na smučišču Cerkno usposabljali, kako hitro, varno in zakonito obravnavati nesreče in druge dogodke na smučiščih. Na Kaninu in nad Cerknim so v lanski sezoni posredovali 15-krat, od tega so obravnavali eno hudo nesrečo na Kaninu in pet nad Cerknim. Z alkotestom so preverili 37 smučarjev in vsi so bili trezni.
GORENJI NOVAKI > V času lanske zimske sezone so na smučišču Kanin policisti obravnavali pet dogodkov, v niti enem primeru ni šlo za nesrečo s hudimi poškodbami, izven smučišča pa se je zgodila ena taka nesreča, v kateri se je hudo poškodoval smučar. Veliko bolj “razburljivo” je bilo na smučišču Cerkno, kjer so obravnavali devet dogodkov, od tega kar pet hudih nesreč. V treh primerih so smučarji s svojim objestnim obnašanjem povzročali splošno nevarnost, dva storilca sta jim zbežala, enega so prijeli in ovadili.
Vsi preizkušeni smučarji so bili trezni
Ne na Kaninu ne nad Cerknim policisti niso obravnavali tatvin opreme, na Kaninu pa niti objestnega smučarja in ogrožanja varnosti drugih smučarjev. Na obeh smučiščih so z alkotestom preskusili 37 smučarjev in ugotovili, da so bili vsi trezni.
Da bi bili policisti pripravljeni na ukrepanje na smučiščih, so zadnji dan januarja na smučišču Cerkno pripravili usposabljanje policistov smučarjev in nadzornikov severnoprimorskih smučišč. 21 policistov, nadzornikov, reševalcev in upravljalcev je najprej poslušalo teoretični del, nato pa izvedli tudi praktično vajo obravnave nesreče na smučarski progi.
Policisti na smučiščih kot drugod
Usposabljanje je organiziral in vodil vodja oddelka za splošne policijske naloge na novogoriški policijski upravi Janko Mencinger, pomagal mu je pomočnik načelnika idrijske postaje Uroš Magajne. Policisti lahko na smučiščih predlagajo odpravo pomanjkljivosti, preverjajo psihofizično stanje smučarjev in vseh zaposlenih na smučiščih, v primeru nesreče s hudo poškodbo ali smrtjo pa tudi opravijo ogled kraja na samem smučišču.
O varnosti naprav na smučiščih sta predavala inšpektor za žičniške naprave Iztok Menart in Gregor Gabrijel iz inšpektorata za notranje zadeve.