Tožilstvo ne predlaga zapora

Kronika
, posodobljeno:

“Prosim vas, da verjamete v mojo nedolžnost,” je skoraj uro in pol trajajočo sklepno besedo včeraj zaključila obtožena odpuščena vzgojiteljica italijanskega vrtca v Hrvatinih Franka Kovačič. Tožilstvo ne dvomi v njeno krivdo in predlaga dve leti zaporne kazni, ki bi jo lahko odslužila z delom v splošno korist. Sodnica Darja Srabotič bo sodbo razglasila danes.

Danes bo znano, ali je bila nekdanja vzgojiteljica hrvatinskega italijanskega vrtca le zelo stroga ali pa 
je nad otroki izvajala nasilje.
Danes bo znano, ali je bila nekdanja vzgojiteljica hrvatinskega italijanskega vrtca le zelo stroga ali pa je nad otroki izvajala nasilje.Danijel Cek

KOPER > Od enih do pol štirih popoldne so včeraj trajale sklepne besede na sojenju 58-letni nekdanji vzgojiteljici italijanskega vrtca Delfino blu v Hrvatinih Franki Kovačič, ki je obtožena, da je surovo ravnala s 17 malčki. Skoraj tri četrt ure je govorila tožilka Nataša Valentič Kuštra, slabe pol ure odvetnica Brankica Savić, ki brani obtoženo, preostali čas pa obtožena.

Ta je secirala obtožbo od primera do primera in namesto zaključnih besed ponavljala svoj obsežni zagovor. Začela je s tresočim glasom, nadaljevala pa odločno in prepričljivo. Ponovila je, da otroka ni udarila po nogi, ampak mu nogo samo umaknila, da drugega ni pretepla na stranišču, da otrokom ni nikoli grozila, da jih bo ubila, in da jih za kazen ni pošiljala v kot ...

“Šlo je za zaroto sodelavk in ščuvanje staršev proti meni. Zaposlene v vrtcu so se skrivaj sestajale s starši in jim govorile, kaj naj napišejo v prijavo,” je dejala in zatrdila, da nikoli ni udarila niti enega otroka. “Eden mi je v vrtec celo prinašal rožice,” je dodala. Sicer je dajala, da so otroci sposobni prilagoditi zgodbe in da imajo bujno fantazijo, za en primer pa celo pripomnila, da so nad otrokom izvajali psihično nasilje starši.

Po njenem mnenju so se sodelavke na čelu s takratno vodjo vrtca načrtno spravile nadnjo, da bi jo odstavile. “35 let sem delala v vrtcu in to delo sem imela zelo rada. Vedno sem delala z ljubeznijo do otrok. In vedno s pravo stopnjo discipline in reda. Ne lažem! Ko se pogledam v ogledalo, se ne sramujem tega, kar vidim. In se ne skrivam pod kapuco, kot nekateri starši, ki so zakriti pripovedovali o meni v televizijske kamere,” je sklenila svoj monolog.

Stroga ali nasilna?

Tudi odvetnica Savić je prepričana, da sojenje ni postreglo z nedvomnimi dokazi, da je nekdanja vzgojiteljica storila 17 kaznivih dejanj surovega ravnanja z otroki. Zgodbo sta po njenem prepričanju sprožili dve pomočnici, ki Franke Kovačič nista marali. “Vsakdo bi takoj odreagiral, če bi videl karkoli od tega, kar moji stranki očita obtožnica. Pa niso, ker se ti dogodki niso zgodili. Otroci so govorili to, kar so jim starši povedali in jih sugestibilno spraševali,” je poudarila.

Prepričana je, da so bili starši obremenjeni z očitki, ki so jih slišali od zaposlenih v vrtcu. “Biti strog učitelj je zelo daleč od kaznivega dejanja. Obtožena je žrtev sodelavcev in javnega linča,” je sklenila odvetnica Savić in sodnici predlagala, naj Franko Kovačič oprosti obtožb.

Nasprotno pa je tožilka Nataša Valentič Kuštra menila, da so na sojenju dokazali vseh 17 kaznivih dejanj surovega ravnanja z otroki. Po njenem prepričanju je obtožena otroke tepla po telesu in obrazu, nanje kričala, jih poniževala, na silo posedala in pošiljala v klop za poredne, vlekla za ušesa, enemu vzela kosilo, da je ostal lačen, tresla za ramena, zapirala v stranišče, enemu porušila zgrajeno hišico iz lego kock in jim grozila, da jih bo ubila.

Otroci ne lažejo

“Bila je arogantna do sodelavcev, obsedena z redom in če ni bilo vse po njeno, je znorela. Celo priča obrambe je potrdila, da je bilo otroke strah maestre Franke,” je povzela tožilka in sklenila, da je bila vzgojiteljica nasilna in nevarna za otroke. “Do nasilja nad otroki moramo imeti ničelno toleranco. Večina jih je bila starih dve in tri leta, nekateri niso imeli niti dve leti.”

Po njenem prepričanju je preveč otrok govorilo o njenem nasilju, da bi bile njihove izjave neresnične. “Izvedenka je povedala, da 97 odstotkov otrok govori resnico. Rekla pa je tudi, da taka ravnanja vzgojiteljice presegajo meje dopustnega ravnanja z otroki v vrtcih. Sodnici je predlagala, naj nekdanjo vzgojiteljico obsodi na dveletno zaporno kazen in ji dovoli, da to kazen odsluži z delom v splošno korist. Obenem je predlagala, naj ji za tri leta prepove opravljati delo z otroki. Obtožena že štiri leta ni več vzgojiteljica.