V obtoku vse več ponaredkov
Pred dnevi so na Hrvaškem odkrili tiskarno, v kateri so nastajali ponarejeni evri, ki so končali tudi v Sloveniji. Število odkritih ponaredkov se je lani občutno povečalo, največ je tistih z nominalno vrednostjo 50 evrov.
BJELOVAR, LJUBLJANA > Hrvaška policija je pred dnevi v sodelovanju z Europolom v Bjelovarju odkrila tiskarno, v kateri so nastajali ponarejeni evri, pa tudi angleški funti. Prijeli so 19 osumljencev in zasegli 3406 ponarejenih bankovcev za 50 evrov in 189 bankovcev za 50 funtov, ki še niso bili do konca izdelani. Ponaredke je dobro organizirana združba spravljala v promet po predhodni razdelitvi vlog. Evri so tako končali tudi v Sloveniji, Italiji in Avstriji.
Z izdelavo ponaredkov sta se ukvarjala 46-letnik, sicer lastnik legalne tiskarne, in 37-letnik iz Bjelovarja. Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu je zahteval preiskavo zoper enajst osumljencev, ki so tudi v priporu. Preiskava se je sicer začela oktobra lani.
S ponaredki za 50 evrov se občasno soočajo tudi primorski policisti. Pred časom je nekdo v enem od koprskih lokalov plačal zapitek s takšnim bankovcem. Kasneje so policisti ugotovili, da je bilo pred tem unovčenih že najmanj 37 ponaredkov z isto serijsko številko, saj naj bi bil takšen bankovec v obtoku že nekaj let.
Lani odkrili 1085 ponaredkov za 50 evrov
Po podatkih Banke Slovenije se je število odkritih ponaredkov v lanskem letu občutno povečalo. Odkrili so namreč 2362 ponarejenih evrobankovcev (leto prej 1174) in 1956 ponarejenih evrokovancev (leto prej 1459). Največji delež predstavljajo ponaredki bankovcev za 50, 500 in 20 evrov, pri kovancih pa za dva evra. Podrobnejši pregled pokaže, da so odkrili 1085 ponarejenih bankovcev za 50 evrov, 474 za 500 evrov in 472 za 20 evrov. Vrednost odkritih ponaredkov je lani znašala 338.236 evrov in je bila za 265,5 odstotka večja kot leto prej, ko je znašala 92.543 evrov.
Po ocenah nacionalnega centra za ponaredke pri Banki Slovenije in nacionalnega analitskega centra za bankovce in kovance pri nacionalnem forenzičnem laboratoriju je kakovost ponarejenih evrobankovcev solidna. Pretežno gre za ponaredke, izdelane v tiskarski tehniki ali s pomočjo računalniške tehnologije. Po oceni Banke Slovenije ponarejanje gotovine trenutno še ne predstavlja večje težave. Profesionalni uporabniki gotovine so dokaj pozorni na ponaredke, drugače pa je pri običajnih uporabnikih, ki se te nevarnosti ne zavedajo. Nekateri ponarejeni evrobankovci imajo kakovostno imitirano fluorescentno zaščito, ki lahko zavede tudi profesionalne uporabnike gotovine.
Tiskarne tudi v Italiji in na Portugalskem
Policisti so nedavno tudi v Italiji in na Portugalskem odkrili tiskarne ponarejenega denarja. V Neaplju sta se osumljenca, ki so ju prijeli, ukvarjala še s ponarejanjem dokumentov. Tiskarno so zapečatili, v isti akciji pa so v avtomobilu v štirih večjih torbah našli ponaredke z različnimi apoenskimi vrednostmi, že pripravljene za razpečevanje na terenu. Bilo jih je za več kot 600.000 evrov, serijske številke pa so se ujemale s tistimi, ki so jih našli na matricah v tiskarni. Drugo tiskarno so orožniki odkrili v Vicenzi in zasegli za približno dva milijona evrov ponarejenih bankovcev v apoenih za 50 evrov. Aretirali so enega osumljenca in še enega ovadili.
Portugalski policisti pa so v sodelovanju z Europolom razkrili kriminalno združbo, ki je ponarejene bankovce proizvajala s pomočjo računalniške tehnologije. V mestu Oporto so aretirali pet portugalskih državljanov, starih od 17 do 31 let. Zasegli so za 30.000 evrov bankovcev v apoenih za 20 in 50 evrov.
SILVA KRIŽMAN