V soboto nova tragična nesreča v predoru Kastelec

Kronika
, posodobljeno:

V soboto zgodaj popoldne je po silovitem trčenju v betonski zid odstavne niše predora Kastelec umrl 32-letni Ljubljančan. V tej niši so tako v povsem enakih nesrečah umrli že trije vozniki.

Avto je po trčenju ostal na prvih kolesih, na tla so ga spravili šele gasilci
Avto je po trčenju ostal na prvih kolesih, na tla so ga spravili šele gasilci

KASTELEC> Nova grozljiva nesreča v niši avtocestnega predora se je zgodila v soboto nekaj minut pred 14. uro. V Darsovem nadzornem centru na Kozini se je ob 13.50 sprožil alarm, takoj zatem pa so operativci sporočilo o nesreči posredovali operativnemu centru in centru za obveščanje. Darsovi operativci so na kameri videli, kako je v avtocestnem predoru Kastelec v smeri proti Kopru voznik z osebnim avtomobilom zapeljal v odstavno nišo in silovito trčil v betonski zid.

Tja so nemudoma odhiteli koprski poklicni gasilci, reševalci, policisti in Darsovi delavci, medtem pa je sistem že samodejno zaprl predor za ves promet. Nekaj voznikov, ki je ostalo pred predorom, so policisti skozi prehod tik pred predorom usmerili nazaj proti Kozini, ves preostali promet proti Kopru pa so že nekaj minut po nesreči pred cestninsko postajo Videž preusmerili skozi cestninsko postajo Kozina na staro cesto proti Kopru. Avtocesta proti Kopru je bila tri ure povsem zaprta za promet.

Trčil pod pravim kotom

Sedem gasilcev prve izmene koprske gasilske brigade je medtem že prispelo do nesrečnega avta, vendar za voznika ni bilo več pomoči. Trčenje v betonski zid prve odstavne niše je bilo tako silovito in pod pravim kotom, da je renault megane ljubljanskih oznak obstal na prvih kolesih, stlačen na vsega dober meter dolžine. Gasilci so najprej odtrgali vrata, zdravnica pa je za voznika lahko ugotovile le, da je mrtev.

Pokojni voznik naj bi bil sicer pripet z varnostnim pasom, sprožile so se tudi varnostne blazine, vendar je avto ob trku tako stisnilo, da voznik ni imel niti najmanjših možnosti za preživetje. Menda naj ne bi imel vidnih odprtih zlomov. Da so truplo lahko spravili iz zmečkane pločevine, so morali gasilci razrezati skoraj ves avtomobil, obenem pa paziti, da se vozilo ne vžge. Iz vozila je namreč iztekalo dizelsko gorivo. Če bi megane poganjal bencinski motor, bi zagotovo prišlo do vžiga.

Štiri enake nesreče

Policisti so ugotovili, da je za volanom megana sedel 32-letni Ljubljančan. Zakaj je zapeljal v betonski zid odstavne niše, policija še ni ugotovila, zato uradno sporočilo še vedno govori o neznanem vzroku. Po mnenju poznavalcev je manj verjetna možnost, da bi voznika ob vstopu v predor obšla slabost, bolj verjetna pa, da je storil samomor.

To je že četrta tragična nesreča v odstavnih nišah istrskih avtocestnih predorov. Prvi je prav v ta zid niše v predoru Kastelec konec lanskega junija zapeljal mlajši domačin, sledil mu je 23-letni Logatčan, ki je v začetku lanskega avgusta trčil v zid prve niše predora Dekani, avto je s truplom vred po trku zagorel, tretji pa je bil 47-letni Ljubljančan, ki je sredi lanskega decembra trčil v zid prve niše predora Kastelec. V prvi niši predora Kastelec so tako umrli že trije vozniki.

Koliko ograj je potrebnih?

Za en primer so policisti dokazali, da je šlo za samomor, druga dva pa v statistiki vodijo kot običajni prometni nesreči, čeprav bi na podlagi okoliščin (voznika pred trčenjem nista ne zavirala ne izgubila nadzora nad vozilom) lahko sklepali, da je šlo tudi v teh primerih za samomor.

Čeprav je Dars lani odgovarjal, da so odstavne niše zgrajene povsem varno, so v začetku letošnjega septembra z jekleno varnostno ograjo zaščitili betonsko steno prve odstavne niše v predoru Dekani. Takrat so na Darsu poudarili, da ne načrtujejo postavitve novih ograj in da je vse skupaj seveda odvisno od denarja. Si pa na Darsu želijo, da bi s takšnimi ograjami lahko zaščitili vsaj prve niše v vseh avtocestnih predorih.

DANIJEL CEK

V soboto nova tragična nesreča v predoru Kastelec