Zlorabe otrok se ne dogajajo le “daleč”

Kronika
, posodobljeno:

Zloraba otrok ni nekaj, kar se dogaja le nekje “daleč”, tudi v Sloveniji so ljudje, ki zlorabljajo otroke. To po besedah Danijele Frangež s fakultete za varnostne vede med drugim kažejo tudi izsledki raziskave o storilcih spolnih zlorab otrok.

Število zlorab otrok na spletu iz leta v leto narašča
Število zlorab otrok na spletu iz leta v leto naraščaUnknown

LJUBLJANA> “Slovenski storilci so lahko tako moški kot ženske vseh starosti iz različnih socialnih okolij, večinoma so zaposleni in v zvezi, manj pogosto so povratniki, redko pa so pri njih odkrite spolne deviacije, na primer pedofilija,” je med drugim na dvodnevnem posvetu o problematiki zlorab otrok na spletu dejala Danijela Frangež s fakultete za varnostne vede.

Številni strokovnjaki so se v četrtek ukvarjali predvsem z vprašanjem pravnih vidikov preiskovanja in dokazovanja zlorab otrok, ki se zgodijo na spletu, včeraj pa so med pregledovanjem zakonodaje ugotavljali, ali ta sploh zagotavlja učinkovito obravnavo kaznivih dejanj, ki se dogajajo na spletu. Posveta se je udeležil tudi Michael Steath, strokovnjak iz nevladne organizacije v Veliki Britaniji, ki se ukvarja z rehabilitacijo storilcev spolnih zlorab otrok na spletu. “Storilci, ki iščejo, gledajo in zbirajo posnetke spolnih zlorab na internetu, imajo popačen pogled na otroke, spolnost in intimnost. Dostopnost nepreglednih kupov tovrstnega materiala na spletu prispeva k temu, da se ljudem, ki že imajo popačen pogled na otroke in medosebne odnose, ta pogled še bolj popači in daje napačen občutek, da je spolna zloraba otrok dopustna in nekaj normalnega,” je opozoril Steath.

Po besedah direktorja uprave kriminalistične policije Jurija Fermeta je nujno zagotoviti okolje, v katerem se bodo lahko otroci razvili v zdrave in odgovorne člane družbe. Opozoril je, da je število primerov otroške pornografije v zadnjem času naraslo.

Policija je od leta 2008 do 2010 letno obravnavala povprečno po 50 primerov prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, ki vključuje mladoletne osebe. Lani je bilo tovrstnih primerov kar 114, letošnji podatki pa so še bolj skrb vzbujajoči. V prvem polletju so policisti obravnavali 89 primerov, v enakem lanskem obdobju pa 43.

Po besedah vodje Centra za varnejši internet Slovenije Vasje Vehovarja je treba javnost o tej problematiki seznanjati, vendar ne senzacionalistično, saj gre za zelo občutljive zadeve. Poleg nenehnega osveščanja ljudi o tej problematiki pa je treba dati večji poudarek zakonodaji, saj večina držav EU kaznuje že samo gledanje tovrstnih vsebin. Pomembno pa je tudi raziskovati vzroke za nastanek tovrstnih vzgibov pri nekaterih ljudeh, ki na videz sicer ne odstopajo od povprečja.

Preprečevanje zlorab, predvsem v povezavi z novimi tehnologijami, je po besedah Jurija Fermeta ena od prednostnih nalog policije. Ljudi, ki se soočijo s tem problemom, pa je pozval, naj se obrnejo na policijo, ki bo storila vse za zaščito otrok, najbolj ranljivih članov družbe.SILVA KRIŽMAN