Župan Poljšak spet na zatožno klop
Danes bo zaradi sporne parcele 511 na Šibeniški ulici sedel na zatožno klop ajdovski župan Marjan Poljšak. Da je leta 2002 uničil arheološko najdišče, tožilcem pred štirimi leti ni uspelo dokazati. Sodniki na prvi stopnji so ga oprostili, višji sodniki pa so zahtevali ponovno sojenje.
NOVA GORICA> Ajdovski župan Marjan Poljšak nam je zagotovil, da se bo današnjega sojenja na novogoriškem okrožnem sodišču udeležil. Gre za ponovitev sojenja iz leta 2007, ko ga je sodni senat obtožbe, da je uničil kulturni spomenik, zaradi pomanjkanja dokazov oprostil.
Zgodba sega v poletje 2002, ko je Poljšak v Šibeniški ulici, kjer živi tudi sam, na sporni parceli 511 uredil parkirišče. Po oceni strokovnjakov naj bi se pod vrtno zemljo skrivalo arheološko najdišče z ostanki stare rimske utrdbe. Zavod za varstvo kulturne dediščine je zoper Poljšaka vložil kazensko ovadbo, vendar so ga po sodnem procesu oprostili očitkov. Tožilstvo se je na razsodbo pritožilo in uspelo. Višji sodniki, ki so sodbo pretehtali, so jo razveljavili in vrnili v ponovno sojenje.
Podoben primer se je Poljšaku zgodil lani spomladi, ko so mu pred novogoriškim okrožnim sodiščem sodili zaradi uničenja grajskega zidu. Kazensko ovadbo je tudi v tem primeru vložil zavod za varstvo kulturne dediščine. Maja 2006 je Občina Ajdovščina zaradi varnosti na prireditvi naredila štiri metre dolgo in poldrugi meter visoko luknjo v zidu. A je sodišče ugotovilo, da zid ni naveden pod pojmom staro mestno jedro kot kulturni spomenik. Zid prav tako ni del rimskega obzidja. Pravzaprav se niti ne ve natančno, kdaj naj bi bil zgrajen. Zaradi pomanjkanja dokazov je sodišče Poljšaka, ki mu je grozilo do pet let zapora, oprostilo. TK