Po fašistih bo treba pospraviti še naciste

Gibljive slike
, posodobljeno: 20. 03. 2026, 10:00

Danes s(m)o oboževalci vrhunske gangsterske dramske serije Birminghamske tolpe (Peaky Blinders) Stevena Knighta na Netflixu dočakali njen sklepni del - film Nesmrtni človek (The Immortal man).

Ob Cillianu Murphyju bo osrednjo vlogo v sklepnem delu Birminghamskih tolp odigral Barry Keoghan kot odtujeni sin Thomasa Shelbyja.

Ob Cillianu Murphyju bo osrednjo vlogo v sklepnem delu Birminghamskih tolp odigral Barry Keoghan kot odtujeni sin Thomasa Shelbyja.

Foto: Netflix

Neumorni britanski scenarist, producent in filmski režiser Steven Knight, ki je prispeval vrsto izjemnih scenarijev tako za televizijsko (Tabu, SAS: Rogue Heroes, A Thousand Blows) kot filmsko (Smrtne obljube, Spencer, Maria ...) produkcijo, je v zadnjih 15 letih vzporedno razvijal še zelo prepričljivo, napeto in razgibano sago o zloglasni birminghamski tolpi, ki se vrti predvsem okoli zelo karizmatičnega in tragičnega lika Thomasa Shelbyja.

Spustil v kriminalno podzemlje svojega rojstnega mesta

Serija Peaky Blinders šteje kar šest sezon, ki so bile na sporedu od leta 2013 do 2022 in v katerih se je Knight spustil v kriminalno podzemlje svojega rojstnega mesta Birminghama in ustvaril serijo, ki govori o zloglasni gangsterski tolpi Peaky Blinders, ki je dejansko krojila življenje v Birminghamu od približno leta 1880 do 1920. Glavno vlogo ima izvrstni Cillian Murphy kot šef kriminalne združbe Thomas Shelby, Knight poleg vseh nečednosti Peaky Blindersov, ki so si svoj vsakdanji kruh začeli služiti s konjskimi stavami, v zgodbo vpelje pripadnike Irske republikanske armade, komuniste, samega Winstona Churchilla, fašiste in, kot kaže, v sklepnem delu tudi naciste.

Po veliko prezgodnji smrti Helen McCrory, ki je poleg Murphyja odigrala drugi najbolj ključni lik serije - izkušeno, modro in preudarno teto Polly - je Knight v šesti sezoni moral zavihati rokave in precej prikrojiti dogajanje ... Polly, ki je bila Tommyjeva glavna naslomba skozi številna zelo turbulentna leta, je bila del “krvnega davka”, ki ga je Ira “zaračunala” klanu Shelbyjevih zaradi načrtovanega atentata na črnosrajčnika Oswalda Mosleyja, ki je želel v Veliko Britanijo “uvoziti” fašizem. V zadnjem dejanju pa želijo politične štrene v Veliki Britaniji očitno premešati nacisti.

Shelby se je umaknil v osamo, toda ...

Zgodba se začne v nacistični Nemčiji, kjer judovski zaporniki v koncentracijskih taboriščih tiskajo ponarejene britanske funte, ki jih Nemci nameravajo poslati v Anglijo, da bi zrušili njeno gospodarstvo. Thomas Shelby pa se je umaknil od vsega in živi v podeželski hiši, kjer svoj čas posveča pisanju romana. Še vedno ga preganja duh njegove pokojne hčerke Ruby Shelby, ko pa izve, da je njegov odtujeni sin vpleten nacistično zaroto, se odloči vrniti v Birmingham, “da bi rešil svojo družino - in svojo državo,” so visokoleteče zapisali pri Netflixu.

Sklepno dejanje pa očitno še bolj kot doslej obljublja še en vrhunski nabor asinhronega glasbenega balzama za ušesa: od Griana Chattna iz Fontaines D.C. do stalnega “spremljevalca” serije Nicka Cavea. •