Na pesniškem turnirju se je predstavilo ducat pesnikov
Poezija je še pred ponedeljkom, Svetovnim dnevom poezije zavela na četrtkovem polfinalu Pesniškega turnirja, ki ga je v okviru Tedna univerze na Primorskem pripravila mariborska založba Pivec. Med finaliste po izboru občinstva se je uvrstila tudi Primorka Ida Semenič, doma iz Podnanosa.
KOPER>> V koprski Forresteriji je potekal eden od dveh polfinalnih večerov turnirja (drugi bo 1. aprila v Muzeju novejše zgodovine v Celju), kjer se je s svojimi pesniškimi stvaritvami predstavilo dvanajst pesniških tekmovalcev. Med skoraj 160 prispelimi pesmimi na letošnji natečaj je žirija izbrala 24 polfinalistov. “Vsi polfinalisti so zame zmagovalci. Zamisel je bila ljudem približati poezijo, jih povabiti na praznik besede, na druženje s pesniki,” je pojasnila pobudnica in avtorica projekta Zora A. Jurič in zatrdila, da kajpada v umetnosti ni tekmovanja, a da so si turnir in simbolični naziv vitez poezije zamislili kot nekakšno zanko, vabo, da bi bil odziv čim večji.
Polfinalisti, ki so se predstavili v Kopru, kjer je bila partnerica organizatorja Fakulteta za humanistične vede, so Cvetka Bevc, Alja Furlan, Mateja J. Hočevar, Nada Kavčič, Iztok Kodrič, Samo Kreutz, Milan Novak, Ida Semenič, Vesna Spreitzer, Mitja Šegina, Marica Škorjanec in Rok Vahter. Mnogi med njimi svoje pesmi objavljajo na spletnem portalu www.pesem.si.
In res bi se nad odzivom težko pritoževali. Na večeru, ki ga je z Juričevo vodil Nino Flisar, urednik pri založi Pivec, je nastopilo vseh dvanajst pesnikov, občinstvo pa je v dar prejelo zbornik pesmi polfinala in glasovalne lističe.
Strokovno žirijo turnirja letos sestavljajo Lidija Gačnik Gombač, Danica Križanič Müller, Barbara Korun in Josip Osti; slednja dva sta prisluhnila tudi pesniškim nastopom v Kopru.
Uvedeni s kratkimi predstavitvenimi pogovori so udeleženci, razporejeni v trojice, predstavili pisano paleto pesniško obdelanih tem: intimne in manj intimne, diskretne in brutalno iskrene, krajše in daljše, pa tudi oblikovno raznovrstne pesmi. Svoje razmišljanje o poeziji sta slikovito predstavila tudi člana žirije, pesnika Barbara Korun inJosip Osti (slednji je pri založbi Pivec lani izdal zbirko Objemam te in poljubljam v vseh barvah Marca Chagalla). O turnirju pa sta soglašala, da je sistem šifer, s katerimi se avtorji prijavljajo, izjemno zanesljiv. Natečaj je potemtakem povsem anonimen. “Presenečena sem, da danes med vami vidim nekatere znance,” je priznala Korunova. Žiranta sta tudi poudarila še eno posebnost turnirja, ki nagrajuje izvirno neobjavljeno pesem leta, in sicer to, da pesniki prijavijo le eno pesem, zato je “posamezen pesniški glas težko razbrati”. Tako so so srečanja polfinalistov še toliko zanimivejša in nepredvidljiva.
Pesniški turnir poteka enajstič, ob lanskem desetem je pri založbi Pivec izšla zbirka vseh polfinalistov minulih natečajev. Kot zanimivost: prvi vitez Pesniškega turnirja je bil v Istri živeči uveljavljeni pisatelj Franjo Frančič. Letošnji finale bo v Kazinski dvorani SNG Maribor v soboto, 16. aprila, kjer bo bo strokovna žirija izbrala viteza ali vitezinjo poezije, občinstvo pa zmagovalca po svojem okusu.
Dogodek je bil pravzaprav posrečena mešanica literarnega večera, branja poezije in uglasbene poezije izpod prstov Boštjana Narata. Kantavtor in član znane zasedbe Katalena, ki je tik pred izidom nove plošče, je lani izdal prepričljiv prvenec Strah je odveč. Zmes bistroumnih in iskrivih besedil, neklišejskih razpletov ter humornih stanj duha s kančkom aktualnosti je ob spremljavi predstavil, žal, le s tremi skladbami. Več jih niso dopustile druge obveznosti, koprsko občinstvo pa je imelo priložnost slišati tudi še neizdano Kako končati to pesem. Skladbo o vsem, o čemer ve “odločno premalo” je po avtorjevih besedah navdahnil bosanski kantavtor Damir Avdić.
Večer so sklenili z razglasitvijo finalistov. Žirija je izbrala Desetnico Nade Kavčič, VestalkoVesne Spreitzer, ParizMitje Šegine in Žeparje Roka Vahterja. Glas ljudstva je bil kajpada drugačen. Poslušalci so z glasovanjem izbrali pesem Kri mojega rujaIde Semenič iz Podnanosa in Pesem o lepo Heleni Iztoka Kodriča.
MAJA PERTIČ GOMBAČ