Poklon mojstru baročne glasbe
Organizatorji glasbenih večerov Gallus fest so se lani iz Spodnje Idrije preselili v Črni Vrh nad Idrijo in zadeli v polno. Doživetje baročnega Bacha v izjemno akustični cerkvi sv. Jošta je bilo na predvečer velikega šmarna nepozabno.
ČRNI VRH > Idrijska družba ABC Merkur je za osrednji koncert letošnjega Gallus festa sama izbrala temo - violinsko glasbo Johanna Sebastiana Bacha. Za izziv so poprijeli violinista Mojca Jerman in Branko Brezavšček ter pianistka Maja Tajnšek. V sredo je z njimi v cerkvi sv. Jošta iz zvenel doživet poklon baročnemu mojstru.
Pravzaprav je šla družba ABC Merkur še dlje. Za koncert je izbrala Bachovo temeljno, slavno, a izjemno težko in izpovedno močno violinsko partito št. 2 v d - molu. Mlada Mojca Jerman, študentka violine pri profesorju Vasiliju Melnikovu, je dva stavka iz partite solo odigrala tako občuteno, da je publiki zastajal dih. Na koncertih izkušena obetavna glasbenica iz sosednjega Godoviča (pravilo Gallus festa je, da ponudi oder domačim talentom) je s svojo prvo predstavo pred tako širokim občinstvom doma odigrala z odliko. Bach ji je očitno blizu. “Z njegovo glasbo se pomirimo, najdemo sebe,” kot je dejala sama.
V partiti in koncertu za dve violini in godalni orkester, v znova mehkem d - molu, se je s svojstveno interpretacijo odlično ujela z bolj izkušenim kolegom, violinistom filharmonikom Brankom Brezavščkom. Z doživeto izvedbo je tudi Brezavšček najbolje potrdil svoje besede: “Bacha je mogoče igrati na sto različnih načinov. Vsaka izvedba zato nosi močan osebni pečat.”
Godalnega orkestra sicer ni bilo, pač pa je s klavirsko spremljavo violinista podprla idrijska pianistka Maja Tajnšek. Tudi na njenih koncertnih listih (pogosto nastopa prav z Brezavščkom) Bach nikoli ne manjka. Ker gre “za neustavljivo privlačnost glasbe med zemljo in nebom,“ kot je dejala. Nenazadnje je z estonskim državnim orkestrom nedavno posnela prav Bachov koncert.
Med navdušenim občinstvom in glasbi očitno privrženimi domačini (znano je, da v vasi deluje kar šest pevskih zborov in obilica instrumentalistov) pa bi lahko našli za godalni orkester glasbenikov iz vse Slovenje. Vsi so ob izteku koncerta z dodatkom nastopajočim stisnili roke.
“Iz Spodnje Idrije smo se preselili v Črni Vrh po sili razmer. Navdušenje za glasbo v tem kraju smo sicer poznali, a je to preseglo vsa naša pričakovanja. Seveda so nastopajoči opravili mojstrsko, svoje pa je z izjemno akustiko dodalo še prizorišče v cerkvi sv. Jošta,” je bil po koncertu nadvse zadovoljen tudi prvi organizator Damijan Bogataj, kakopak tudi sam violinist.
SAŠA DRAGOŠ