V Bovcu je slavila Amerika

Kultura
, posodobljeno:

S podelitvijo nagrad so pred dnevi v Bovcu sklenili jubilejni, 10. Bovec Outdoor Film Festival (Boff), ki je letos ponudil 38 filmov. V vseh treh tekmovalnih kategorijah so slavili ameriški filmi, občinstvo pa je izbralo gorsko kolesarski film Not2Bad.

V kategoriji filmov o naravi in ekologiji je zmagal film Sveta 
(ne)sveta reka.
V kategoriji filmov o naravi in ekologiji je zmagal film Sveta (ne)sveta reka.

BOVEC > Žirija, v kateri so bili Zdenka Mihelič, Rožle Bregar in Nejc Solje, je v kategoriji dolgih športnih filmov namenila zmago filmu Dodojevo zadovoljstvo, Poumaka je slavil v kategoriji kratkih športnih filmov, med filmi o naravi in ekologiji pa so izbrali Sveto (ne)sveto reko Petea McBridea. Oba športna filma sta plezalska, a s povsem kontrastnih lokacij. Dodojevo zadovoljstvo (Dodo's Delight) iz serije Reel Rock s podpisom Seana Villanueva-O'Driscolla prikazuje plezalsko odpravo z jadrnico na Grenlandijo in otok Baffin. Poumaka avtorjev Andyja Manna in Keitha Ladzinskega pa spremlja odpravo na stolp v džungli Francoske Polinezije. Žirija je o filmu Dodojevo zadovoljstvo zapisala: “Če film žirije ni toliko prepričal z delom kamere, pa je to pomanjkljivost v mnogem nadoknadil z zgodbo polno humorja, avanture, kulinaričnih specialitet in odlične glasbe, za katero poskrbijo akterji filma sami. Čeprav humor v določenih trenutkih prikrije resnost položajev, v katerih se znajdejo plezalci, pa film ne deluje izumetničeno.” Pri filmu Poumaka pa je žirijo prepričala duhovita in simpatična zgodba, ki v zelo kratkem času dovolj nazorno predstavi oba glavna protagonista filma, ki se vsak na svoj način spopadeta z zadanim izzivom.

Sveta (ne)sveta reka (Holy (un)Holy River) pripoveduje zgodbo reke Ganges. Kot je v utemeljitvi zapisala žirija, odlična zgodba z rdečo nitjo lepo nakaže kontrast med naravo in družbo, pri čemer slednja pretirano izkorišča prvo v svoje, človeške namene. McBride je sicer na Boff-u leta 2013 že osvojil posebno nagrado žirije za film Vodni stolp.

Posebno omembo je žirija namenila filmu Prečkanje Islandije (Crossing Iceland) pokojnega režiserja Jureta Breceljnika. Žirija meni, da si film zasluži posebno omembo za delo kamere, saj je bil posnet v nemogočih vremenskih razmerah z orkanskim vetrom in pri temperaturah, ki so kazale krepko pod ničlo. “Če vzamemo v zakup še to, da je prečkanje trajalo en sam dan, so posnetki, ki so jih ujeli, naravnost neverjetni,” je zapisala.

Občinstvo pa je najbolj prepričal gorsko kolesarski film Not2Bad kanadske produkcije Anthill in avtorja Darcyja Wittenburga, posnet v Španiji.MI, STA