Da Postojna ne bo le spalno naselje
Mladinski center Postojna je v petek za isto mizo posedel in v mnenjih soočil kandidate za župana: Boštjana Bizjaka (SLS), Jerneja Verbiča (Skupaj, SDS, NSi, ZZP), Iztoka Podbregarja (LDS, Zares) in Branka Milharčiča (SD, DeSUS). Vprašanja jim je postavljal novinar Radia Slovenija Jernej Verbič.
POSTOJNA>“Postojno ocenjujem kot spalno naselje, zato, ker se veliko naših občanov vozi v službo v Ljubljano ali Koper,” je na novinarjevo vprašanje, ali je Postojna mesto ali zgolj spalno naselje, odgovoril Boštjan Bizjak, ki je prepričan, da bi nova delovna mesta lahko našel pri razvijanju turistične ponudbe okoli Postojnske jame. Jernej Verbič je odvrnil, da je Postojna postala mesto leta 1909. “Vsako mesto mora najprej poskrbeti za svoje prebivalce, da se dobro počutijo in da jim je lepo. Njihova stvar pa je, ali hočejo prebivati tu ali nočejo,” je dejal Verbič in dodal, da bodo z javnim zavodom Znanje finančno in kadrovsko omogočili pomoč tistim, ki se podajajo na samostojno podjetniško pot. Iztok Podbregar pa je poudaril, da je naloga vseh kandidatov, da Postojna postane mesto s privlačnimi delovnimi mesti, morda tudi z ustanovitvijo fakultete. “Mladi morajo imeti izbiro, kaj lahko počnejo. Lahko zagotovim in ustvarim več kot 400 novih delovnih mesti v naslednjih dveh letih. Možnosti vidim na več področjih, v podjetništvu, v ekološki industriji in v socialnem podjetništvu,” je dejal Podbregar. Podobnega mnenja je tudi Branko Milharčič z željo, da bi 50 odstotkom prebivalcem, ki se na delo vsak dan vozijo drugam, omogočili, da bi delovna mesta našli doma. “Občina je zadolžena, da pripravi pogoje, privabi nove investitorje, zagotovi zemljišče in ustrezno infrastrukturo,” je dejal Milharčič in opozoril, da je v novem OPN zmanjšana površina poslovno-industrijskih con v Prestranku, Debelem vrhu in Orehovških Brdih, kar posledično predstavlja zaporo novim investicijam in zaposlitvam.
Titov trg - dnevna soba mesta
Postojni, bolj prepoznavni kot turistično mesto, je potrebno vdahniti dušo. na vprašanje, zakaj sta dva osrednja trga prazna, je Verbič odgovoril: “Mislim, da v poletnih mesecih ni bilo nič manj živahno kot o pred 20 leti. Oba trga sta lepo urejena, Titov trg pa bo imel še boljšo vsebino, ko se bo odprla restavracija Jadran.”Bizjak pa je povedal, da strategija kulturnega ministrstva narekuje, da se bodo morala mestna jedra nameniti za prireditvene namene. “Zelo sem bil razočaran, da se je potrebno boriti, da se neka prireditev (Zmaj 'ma mlade, op.a.) odvija v mestnem jedru. Na Lentu za to ni nobenih težav,” je dejal Bizjak. Podbregar ocenjuje festival Zmaj 'ma mlade kot kazalnik, da so Postojnčani željni prireditev in kulturnih vsebin. Zato predlaga vzpostavitev peš cone na Tržaški cesti in oživitev tržnice v stari blagovnici, medtem ko je Milharčič opozoril, da je Titov trg dnevna soba mesta: “Center Postojne je opustel in v tem trenutku ni razloga za turista, da pride iz jame pogledati še v središče mesta. Imamo majhen garni hotel, nimamo pa nobene restavracije. Potrebno je prinesti nove vsebine v Majlont in Sovič ter dati turistom tisti razlog več, da pridejo in si ogledajo Postojno ter v njej preživijo dlje časa.”
LORI FERKO