Medsebojni obračuni prvakov
Včeraj so s tekmami v skupinah E in F na evropskem prvenstvu spravili pod streho predtekmovanje. Od sobote naprej ne bo več popravnega izpita. Začenjajo se izločilni boji, v katere so se prebile vse tradicionalne velesile, ki jih je razvoj dogodkov združil v isti del žreba.
FRANCIJA > V predvidenem ogrevanju skupinskega dela se je marsikateri favorit opekel. Med 16 reprezentancami (od skupno 24), ki so se prebile v izločilne boje, resda najdemo vse glavne kandidate za naslov, ki pa jih utegne žreb povezati še prej, kot so se nadejali. Spremenjen tekmovalni sistem je dodobra premešal utečeno kombinatoriko določanja parov izločilnih obračunov. Še pred včerajšnjim zadnjim dnem skupinskih dvobojev sta bila znana le dva para osmine finala. Jasno je bilo tudi, da sta si ob dveh prvouvrščenih reprezentancah iz vsake skupine napredovanje zagotovili tudi Slovaška in Severna Irska. Preostale neznanke so bile razrešene sinoči.
Po dvobojih skupine F sta si napredovanje ob Madžarski zagotovili še Islandija in Portugalska, a zasukov ni manjkalo. Portugalci in Madžari so uprizorili dvoboj z največ zadetki v skupinskem delu tekmovanja. Naši vzhodni sosedje so trikrat vodili, nosilci skupine F pa so trikrat izenačili. Dva gola je prispeval tudi Cristiano Ronaldo, ki je prekinil strelski post in zadel še na četrtem zaporednem evropskem prvenstvu (EP). Portugalci pa so zabeležili še tretji remi, ki jim je naposled prinesel tretje mesto v skupini F. Drugo so jim globoko v sodnikovem podaljšku speljali Islandci, ki so ugnali Avstrijce in jih poslali domov. Ronaldo in soigralci so tako pristali v zgornjem delu žreba, kar pa ni nujno slabo. Namesto Angležev jih v osmini finala čaka še en vznemirljiv dvoboj - s Hrvaško.
Ob pogledu na razpredelnico s pari izločilnih bojev je moč sklepati, da je spodnji del žreba s tradicionalnimi nogometnimi velesilami težji in vsaj po številu osvojenih lovorik nesorazmeren z zgornjim. Nemčija, Španija, Italija, Francija in Anglija imajo kombinirano kar 20 naslovov z velikih tekmovanj, bodisi z evropskih ali svetovnih prvenstev. Osmerica v zgornjem delu nima še nobene.
Že v osmini finala se bosta pomerila finalista zadnjega EP, Španija in Italija. Če branilcem naslova uspe preskočiti italijansko oviro in bodo Nemci v prvem izločilnem dvoboju upravičili vloga favorita s Slovaki, se v četrtfinalu obeta obračun aktualnih evropskih in svetovnih prvakov. Nenazadnje tudi gostiteljem Francozom pot do polfinala ni odprta. Zdaj sledita dva dneva tekmovalnega premora. Prve odgovore po papirnatih scenarijih pa bomo dobili od sobote do ponedeljka, ko se bodo zvrstili dvoboji osmine finala.
Pari osmine finala:
- sobota, 25. junija, ob 15. uri - Švica : Poljska. Ob 18. uri - Wales : x. Ob 21. uri - Hrvaška : Portugalska.
- nedelja, 26. junija, ob 15. uri - Francija : x. Ob 18. uri - Nemčija : Slovaška. Ob 21. uri: Madžarska : x.
- ponedeljek, 27. junija, ob 18. uri - Italija : Španija. Ob 21. uri - Anglija : Islandija.
ALEŠ SORTA