Ameriški časopis Life, ki je izhajal do leta 1975, je na svojih straneh pogosto objavljal fotografije in članke o  Trstu.
Ameriški časopis Life, ki je izhajal do leta 1975, je na svojih straneh pogosto objavljal fotografije in članke o Trstu. Foto:

Trst skozi objektive fotografov

7. Val

“Mesto Trst v naši neposredni bližini je zagotovo unikum v zgodovinskem smislu, nastal je kot posebna gospodarska tvorba, ki se je utelesila v nenavadnem, izjemno lepem mestu, v izjemnem urbanizmu, ki je nastal v času avstrijske cesarice Marije Terezije. Če Trst danes opišemo zelo na hitro, je to italijansko mesto z avstrijsko zgodovino na slovenski zemlji. Trst zato vse bolj postaja predmet intenzivnih interdisciplinarnih preučevanj,” je na nedavnem pogovornem večeru v Kosovelovem domu v Sežani izpostavil divaški arhitekt Stojan Lipolt. In občinstvu predstavil, kako so Trst “videli” različni domači in tuji fotografi in kako so ga snovali arhitekti.

Skica Trsta v desetih sekundah bi bila videti približno tako: dve črti za prikaz kopenskih poti - cesarske ceste skozi Sežano in proge Južne železnice (ko cesarska cesta ni več zmogla naraščajočega prometa, so leta 1857 zgradili še Južno železnico od Dunaja do Trsta), na stičišču pa krog za ponazoritev mesta, fokusa; na drugi strani, iz stičišča navzven še nekaj črt oziroma puščic, ki ponazarjajo številne pomorske poti v svet. Seveda Južne železnice ne bi bilo, če ne bi bilo razvoja pomorskega prometa. In vzporedno z njim še skokovitega razvoja ladjedelništva, zavarovalništva in drugih gospodarskih dejavnosti, vezanih tudi na pomorski promet. Zato se je v stičišču te imaginarne skice - v fokusu oziroma naselbini - v zadnjih 150 letih zgodilo marsikaj, o čemer pričajo ne samo zgodovinske knjige, ampak, med drugim, tudi fotografije domačih in tujih fotografov ter arhitektura.

Preprost, a zelo funkcionalen urbanizem

Si želite prebrati celoten članek?

Hiter nakup z mobilnim telefonom - Dnevni dostop 1,99 EUR

Za nakup dnevnega dostopa do vseh spletnih vsebin pošljite SMS s ključno besedo PN1 na številko 4246.

Plačilo z mobilnim telefonom je omogočeno pri operaterjih Telekom, A1, Telemach, T2 in Bob. Po izvedenem plačilu boste prejeli aktivacijsko kodo, ki jo vpišete v polje spodaj ali na prijavni strani. Nakup je enkraten in ga ne bomo samodejno obnavljali.

Powered by 4EGI

Že imate aktivacijsko SMS kodo?

Vpišite SMS kodo, ki ste jo prejeli po izvedenem plačilu. Po uspešnem vpisu, osvežite stran in uživajte v branju.

ALI

Sklenite naročnino na digitalne vsebine Primorskih novic.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Postanite naročnik
  1. Vsakodnevni dostop do zanimivih zgodb iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  2. Podpora visokokakovostnemu novinarstvu.
  3. Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.