Zmagovalca akcije Osebnost Primorske 2013 Vladimir Krpan (levo)  in  Bogdan Knavs
Zmagovalca akcije Osebnost Primorske 2013 Vladimir Krpan (levo) in Bogdan Knavs Foto: Tomaz Primozic/Fpa

Zlati jabolki za Vladimirja Krpana in Bogdana Knavsa

Osebnost Primorske

Zmagovalca akcije Osebnost Primorske 2013 sta predsednik območnega združenja zveze borcev Nova Gorica Vladimir Krpan in duhovnik Bogdan Knavs, pobudnika maše za vse žrtve vojne.

PORTOROŽ > Pater Bogdan Knavs in Vladimir Krpan - duhovnik in predsednik območnega združenja zveze borcev Nova Gorica - po mnenju nekaterih ne bi smela imeti prav veliko skupnega. Pa imata; razumevanje sočloveka, ljubezen do druženja, spravljivost in pozitivno naravnanost, smo zapisali ob njuni predstavitvi, ko ste ju izbrali za osebnosti meseca julija.

“Verjamem, da moramo stopiti na skupno pot solidarnosti v Evropi, a še prej moramo biti solidarni med sabo,” je tedaj dejal Krpan. Knavs pa: “Veliko je odvisno od nas, ljudi. Če se trudimo biti spoštljivi in odprti drug do drugega, potem ni problemov. Primorci imate to posebno lastnost, da lahko stvari zelo hitro uredite, ker ste zelo odprti in široki.”

Čeprav sta vedela, da ljudje njuno zamisel podpirajo, pa ju je odziv prijetno presenetil. “To mi ogromno pomeni. Mnogi ljudje so po maši prišli objokani in se mi zahvalili, da se je to zgodilo,” je o julijski maši dejal Knavs. “Ni treba, da pozabimo, oprostiti pa moramo. In teh par Slovencev, kolikor nas je, moramo držati skupaj,” je dodal Krpan.

83-letni Krpan je po poklicu vzgojitelj pedagog, sodeloval je pri gradnji Nove Gorice in se zavzema za lepše življenje na Goriškem. 39-letni pater Knavs, nekdanji gvardijan samostana na Sveti gori, pa se je posvetil ljudem in se vključuje v delo z gluhimi, naglušnimi ter slabovidnimi. Od avgusta je v Ljubljani, Primorsko pa nosi v srcu.

Akcija Osebnost Primorske so že devetič organizirali Radio Koper, TV Koper - Capodistria in časnik Primorske novice.

Ostali kandidati, ki so bili Osebnosti Primorske v posameznih mesecih lanskega leta, so bili: zdravnik Danijel Bešič Loredan; smučarski skakalec Jaka Hvala; direktorica Tolminskega muzeja Damjana Fortunat Černilogar; Ana Jurčić - mama Timoteja, ki ima cerebralno paralizo; režiser, igralec in humorist Andrej Jelačin; Ivan Komel, ki že 50 let vodi knjižnico v Biljah; vodja Postaje Topolove Donatella Ruttar; zbiratelj starih sort sadja Gregor Božič; ultramaratonka Sonja Leskovar, ki je tekla okoli Slovenije; soavtorica razstave Zadnji pričevalci - spomini internirancev italijanskih fašističnih taborišč Saša Petejan; ter pobudnici akcije Podari upanje Tijana Despinič in Nataša Maglica.

Posnetek slovesnosti bodo v nedeljo predvajali na Televiziji Koper ter v soboto, 25. januarja na drugem programu Televizije Slovenija.

Dobitniki nagrade Osebnost Primorske so v preteklosti bili: srčni kirurg Tomislav Klokočovnik (2005), onkolog Erik Brecelj (2006), duhovnik Franc Prelc (2007), pisatelj Boris Pahor (2008), direktorica bolnišnice Stara Gora Tea Leban (2009), gasilec Peter Ventin (2010), zdravnica Jadranka Vrh Jermančič (2011) ter dirigentka Pia Cah (2012).

NR, STA

Zlati jabolki za Vladimirja Krpana in  Bogdana Knavsa
Tomaz Primozic/Fpa
Zlati jabolki za Vladimirja Krpana in  Bogdana Knavsa
Tomaz Primozic/Fpa
Zlati jabolki za Vladimirja Krpana in  Bogdana Knavsa
Tomaz Primozic/Fpa