Primrežili za pol milijona poslov
Več kot 20 primorskih podjetnikov natanko ve, kaj delajo vsako sredo ob 7. zjutraj: dobijo se na rednem poslovnem sestanku svoje skupine pri BNI, organizaciji za poslovno in podjetniško mreženje. Medsebojno sodelovanje članov, ki vzajemno iščejo nove stranke in posle, je stkalo zavidljiv uspeh: nedavno je skupina BNI Morje dosegla za 500.000 evrov, njena mlajša sestra, BNI Sonce, pa za 100.000 evrov novih sklenjenih poslov.
Kdor daje, pridobiva, je geslo podjetnikov, ki so včlanjeni v skupine BNI. Na Primorskem delujejo tri skupine BNI, te največje svetovne organizacije za poslovno in podjetniško mreženje. Dve skupini delujeta v Kopru, ena pa v Novi Gorici. Njihovo osnovno poslanstvo je, da pridobijo čim več posla za svoje člane. A to ni vse. S pomočjo teh sestankov podjetniki spoznajo ogromno ljudi, izpilijo svoje predstavitve, dobijo pa tudi veliko izkušenj, ki jih ni mogoče ovrednotiti v denarju.
Pogon je zaupanje
Da jim gre dobro od rok, zgovorno pričajo številke. Skupina BNI Sonce, ustanovljena konec lanskega leta, je sredi septembra dosegla pomemben mejnik - za 100.000 evrov sklenjenih poslov, skupina BNI Morje, ki deluje skoraj tri leta, pa je nedavno obeležila za pol milijona evrov sklenjenih poslov.
Za temi številkami je seveda vložene veliko energije. Člani skupin se vsak teden srečujejo na jutranjih sestankih. Tu ni izgovorov; če kdo izjemoma ne more, mora tja poslati koga od sodelavcev. Vsak član ima na voljo eno minuto, da predstavi svoje izdelke ali storitve in čim bolj strnjeno opiše, kakšne rešitve ponuja strankam, oziroma kdo so njegove potencialne stranke. “Iščem nesrečno zasnovane kuhinje,” je svojo predstavitev sklenila Lučka Lesjak Soklič, ki se ukvarja z arhitekturo in notranjo opremo. Veliko pozornosti je na enem izmed srečanju požel pravnik Filip Kukovec:“Vas zanima, kako se lahko izognite kazni za prehitro vožnjo, če vas ujame radar? Zamenjajte svoj avto s tistim, ki ga ima vaš soprog ali soproga!” je svetoval in si prislužil tudi prehodni pokal za najboljšo predstavitev.
Do svoje minutke za predstavitev imajo pravico tudi obiskovalci. Na sestanek jih lahko povabi le član; če je novincu všeč ideja, se lahko vključi v skupino. Seveda pa mora pred tem prestati tudi presojo posebnega odbora, ki upošteva tudi podjetnikove reference. Na enega od sestankov sta tako prišla Darjo Tul iz Trsta in Milan Škapin iz Sežane. O članstvu bosta premislila, vsekakor pa je bila to zanju prijetna izkušnja.
Prav priporočila so alfa in omega tega podjetniškega mreženja. Na srečanjih si člani izmenjajo poslovne napotnice, ki pomenijo potencialno stranko za člane. Ko pa se posel čisto zares izide in stranka tudi plača račun, pa do prostovoljnega tržnika roma tudi kartica zahvale. Ob sklenitvi posla nihče nikomur ne plača provizije.
Trženje od ust do ust
“Le kateri podjetnik ima v svoji ekipi 20 tržnikov! Mi smo prav to - tržniki drug drugemu,” so razlagali člani skupine BNI Sonce. Med njimi so nepremičninar, tiskar, strokovnjak za strojne instalacije, pravnik, zavarovalničar, zobozdravnica, vizažist ... Sistem deluje tako, da v skupino sprejmejo le po enega podjetnika iz posamezne poklicne kategorije.
“Napotnice so naš pogon, ki deluje na zaupanje. Ko stranki priporočimo našega člana, pomeni, da vanj 100-odstotno zaupamo; vemo, da bo dobro opravil delo in da bo stranka zadovoljna,” pravi Marko Balaban, ki vodi skupino BNI Morje. In tisti dan so napotnice romale čez celo dvorano: morda bo posel za tiskarja in trgovca s pisarniškim materialom, vinarki se nasmiha prodaja refoška, pravnik pa bo z nasvetom pomagal stranki, ki jo je ugriznil pes ... Po drugi strani s pomočjo napotnic preverjajo realno možnost izvedbe poslov in merijo učinkovitost mreženja.
Članarina znaša 700 evrov. Morda se komu zdi veliko, toda člani pravijo, da se obrestuje. “Mi smo vključeni v dve skupini - v koprsko in v domžalsko, kar podaljša naš doseg. Veliko pomeni tudi, da spoznaš veliko ljudi. Zagotovo so med njimi tudi tvoje potencialne stranke,” pravi Laura Bordon s Posestva vina Montis & Eko Laura, kjer pridelujejo vino in olje.
Da je še veliko priložnosti za posel, je prepričan tudi poznavalec zavarovalništva Aljoša Kocjančič. Nekateri podjetniki imajo veliko zavarovanih polic, za to dajo veliko denarja, a pogosto brez potrebe. “S proučitvijo polic, ko se izkažejo njihove prednosti in slabosti, lahko veliko prihranijo. Nekemu podjetniku, ki je imel enajst polic, sem svetoval tako, da jih ima zdaj le štiri, za premije pa daje polovico zneska kot prej,” pravi Kocjančič.
Iz malega raste veliko
Sadovi mreženja včasih pridejo razmeroma hitro, a velikokrat je napotnica le prva stopnica, ki vodi do novih in novih poslov. “Leta 2012 sem dobil napotnico za stranko, ki je prodajala poslovni prostor. Začeli smo delati, vzpostavilo smo zaupanje, kar je pripeljalo do nekega drugega nepremičninskega posla - prodaje vile v Žusterni, kar je bilo seveda vredno veliko več. Iz ene stvari se lahko razvije druga, in to je vedno dobro,” pravi Balaban, ki se ukvarja z nepremičninskimi posli: “Ne, tistega poslovnega prostora z začetke te zgodbe na koncu nisem prodal, a nič zato.”
Tudi Lučka Soklič ima podobne izkušnje: “Eden izmed naših članov me je prosil za pomoč pri opremljanju manjšega prostora. Bil je zadovoljen z mojim delom, zato mi je zaupal še druge projekte. In tako nadgradiš svoje posle.”
SONJA RIBOLICA