Vojni stroj, ki je služil v miru
Pivko sta ustvarili železnica in vojska. Obnovljena lokomotiva, ki je v teh dneh uradno postala del zbirke tamkajšnjega Parka vojaške zgodovine, je oboje simbolično povezala, pravi direktor parka Janko Boštjančič. Gre za lokomotivo, ki so jo izdelali Nemci leta 1943, in z njo širili vojno, potem pa je postala graditeljica povojne Evrope.
Zgodba lokomotive, ki je postala največji in najtežji eksponat pivškega Parka vojaške zgodovine, se je začela dva dni pred koncem leta 1943 v tovarni MBA v Berlinu. Takrat je proizvodnja takšnih lokomotiv komaj dobro stekla. Vojska je namreč leto prej ugotovila, da so predvojni vlaki preveč fini za breme osvajanja Evrope, zato so z njih odstranili vse, kar se je dalo, in tako dobili učinkovit in trpežen stroj.
Si želite prebrati celoten članek?
Hiter nakup z mobilnim telefonom - Dnevni dostop 1,99 EUR
Za nakup dnevnega dostopa do vseh spletnih vsebin pošljite SMS s ključno besedo PN1 na številko 4246.
Plačilo z mobilnim telefonom je omogočeno pri operaterjih Telekom, A1, Telemach, T2 in Bob. Po izvedenem plačilu boste prejeli aktivacijsko kodo, ki jo vpišete v polje spodaj ali na prijavni strani. Nakup je enkraten in ga ne bomo samodejno obnavljali.
Powered by 4EGI
Že imate aktivacijsko SMS kodo?
Vpišite SMS kodo, ki ste jo prejeli po izvedenem plačilu. Po uspešnem vpisu, osvežite stran in uživajte v branju.
Sklenite naročnino na digitalne vsebine Primorskih novic.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
- Vsakodnevni dostop do zanimivih zgodb iz lokalnega in nacionalnega okolja.
- Podpora visokokakovostnemu novinarstvu.
- Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.