“Bolnišnici mora pomagati celotna regija”
Mestna občina je šempetrski bolnišnici priskočila na pomoč, ostale bodo, je prepričan novogoriški župan Klemen Miklavič. Novogoriška je s podjetji zbrala 30.000 evrov in poziva k dodatni pomoči, v vrtcih bo poskrbela za otroke osebja. Občinski štabi CZ vozijo brise v Ljubljano, prizadevajo pa si, da bi zagotovili analizo brisov v regiji.
NOVA GORICA > V covid oddelku bolnišnice trenutno oskrbujejo 18 bolnikov, od tega enega na intenzivni negi, obenem pa predelujejo še del prostorov, da bi 35-im dodali še 15 postelj za obravnavo bolnikov s covid-19. Potrebujejo pa dodatno opremo, ki jo sami zaradi finančne situacije težko zagotovijo. Mestna občina in lokalna podjetja so z donacijami doslej zbrala 30.000 evrov, je povedal novogoriški župan Klemen Miklavič. Na pobudo ajdovskega župana Tadeja Beočanin in odbora mestnega sveta za socialno varstvo in zdravstvo bodo akcijo razširili na vse občine v regiji. “30.000 evrov za prvo silo zadostuje, potrebna pa bodo dodatna sredstva, zato računamo tudi na druga podjetja in občine v regiji. Stopiti moramo skupaj in pomagati,” je poudaril Miklavič. Hit je sicer bolnišnici že dal na razpolago hotel Lipa, v katerem biva osebje, ki dela na covid oddelku.
Miklavič je vodstvu bolnišnice še zagotovil, da bodo v vrtcih poskrbeli za varstvo otrok medicinskega osebja. “Kadra že zdaj primanjkuje, izostanek zaradi varstva pa bi lahko usodno zmanjšal razpoložljivost osebja,” je dejal. Ker v bolnišnici potrebujejo tudi prostovoljce za izvajanje dodatnih nalog, denimo sprejema in triaže na vhodih, je obljubil pomoč: “Ponovno bomo aktivirali bazo prostovoljcev, ki smo jo oblikovali spomladi in razpoložljive prostovoljce napotili v bolnišnico.”
“Ne zapirajte meje!”
Čeprav država državne meje ni fizično zaprla, je na Goriškem bojazen, da se bo to zgodilo, velika. Briški župan Franc Mužič je zato vlado pozval, naj ne zapre maloobmejnih prehodov, kot je to storila spomladi, saj so življenjskega pomena za prebivalce, ki imajo nujne opravke na drugi strani meje. Najbolj izpostavljena so prav Brda. “Župani ožje Goriške smo podprli poziv. Pričakujemo, da ne bo prišlo do tega. Mrež in pregrad tukaj nočemo in ne prispevajo k ustavljanju širjenja virusa,” je dejal Miklavič. Ker poostrene kontrole ni, se najde kdo, ki mejo prehaja, ne da bi imel nujen razlog. “Te občane pozivam, naj se tega vzdržijo. Pri nas je slabša epidemiološka slika, zato ne hodimo čez mejo in ne izpostavljajmo sosedov dodatnim tveganjem. Tiste, ki morajo hoditi čez, pa naj država ne ovira z mrežami in ograjami,” je poudaril.
Pripadniki občinskih civilnih zaščit obenem vozijo brise na analizo v Ljubljano. “Vozijo jih enkrat do dvakrat, lahko celo trikrat na dan, da čim prej pridemo do rezultatov,” pravi Miklavič. Mestna občina je zdaj organizirala prevoz brisov v Ljubljano tudi ob nedeljah. Prizadeva pa si, da bi analize lahko opravljali v laboratorijih v regiji, da bi še hitreje prišli do rezultatov in laže zajezili širjenje epidemije.