Dan, pomembnejši od zmage na Nasi
Včerajšnji podpis sporazuma za certifikacijo proizvodov med slovensko in kitajsko letalsko oblastjo pomeni za ajdovski Pipistrel nov mejnik. A to še ni vse. Kaže, da bodo kmalu lahko prodajali tudi na dolga leta nedosegljiv ameriški trg.
AJDOVŠČINA> “Današnji dan je za Pipistrel verjetno večja zmaga od tiste na Nasinem tekmovanju. Pomeni, da imamo čez noč odprta vrata na trenutno največji letalski trg,” je ob včerajšnjem podpisu tehničnega sporazuma za certifikacijo proizvodov med kitajsko upravo za civilno letalstvo in javno agencijo za civilno letalstvo v prostorih podjetja Pipistrel povedal njegov direktor Ivo Boscarol.
Sporazum prinaša priznavanje slovenskih letalskih certifikatov na Kitajskem in s tem neomejeno prodajo. Slovenija pa je prva država v Evropi, ki ima s Kitajsko sklenjen tak sporazum. Boscarol je povedal še, da za podjetje to predstavlja težko predstavljivo možnost širitve.
Pojasnil je, da načrtujejo v prihodnjem letu na Kitajskem prodati 40 letal, ko bodo prva Pipistrelova letala tam, pa bodo številke verjetno še bistveno večje, saj je Kitajska šele pred kratkim odprla nebo. Kitajcev, ki bi se radi izšolali za pilote in kupili svoja letala, je po Boscarolovih besedah ogromno, domači proizvodnji letal pa ne zaupajo preveč.
Velike zasluge direktorja agencije
“Ena prvih nalog lani ustanovljene agencije je bila ureditev mednarodnih sporazumov z državami, kjer je imel Pipistrel največ težav. Na Kitajskem nam je uspelo in to je prvi korak,” je povedal direktor agencije za civilno letalstvo Žiga B. Kotnik, ki je sporazum podpisal z direktorico oddelka za certificiranje pri kitajski agenciji Yang Dženmei.
Po mnenju Boscarola ima prav Kotnik, ki je na čelu agencije eno leto, velike zasluge za ta velik premik oziroma prvi konkreten rezultat naših letalskih oblasti. Tem vse od osamosvojitve Slovenije ni uspelo podpisati bilateralnega sporazuma z ZDA o prodaji slovenskih letal na ameriškem tržišču. Kot pa kaže, bo po zaslugi prizadevanj agencije in njenega prvega moža tudi ta kmalu podpisan.
Netopirji kmalu tudi na ameriškem nebu
“Prejšnji teden je bila pri nas inšpekcija evropske agencije za letalstvo, ki je potrdila, da smo odpravili vse pomanjkljivosti na področju letalstva, tako da bodo predlagali tudi sklenitev sporazuma z ZDA,” je povedal Kotnik. Načrtujejo, da bi bila Slovenija v evropski sporazum, ki je že podpisan, uvrščena decembra, na vrhu Evropska unija-ZDA.
V zvezi s Pipistrelom in njegovo širitvijo, pa je dejal, da se na agenciji dogovarjajo tudi z ministrstvom za obrambo, da bi podjetje vendarle prišlo do zemljišča na oziroma ob ajdovskem letališču, kar je bilo dolga leta nemogoče in eden od razlogov, da se je Pipistrel odločil za širitev proizvodnje onkraj meje na letališču v Gorici.
Z gradnjo proizvodne hale tam še niso začeli. Dela je zaustavila najdba azbesta v tleh, ki ga zdaj odstranjujejo, kar naj bi končali do jeseni. Sicer se jim še ne mudi, saj je proizvodnja prvih štirisedežnih letal panthera predvidena za leto 2015.
Naslednji cilj Rusija
“Del proizvodnje bomo v vsakem primeru preselili v Gorico, ker imamo v Ajdovščini preveč vetrovnih dni. Že zdaj izdelamo eno letalo na dva dni, ko bo še panthera, bo to eno letalo na dan in če piha burja tri tedne, letal preprosto nimamo več kje skladiščiti,” je razloge za širitev onkraj meje še enkrat pojasnil Boscarol. Poudarja pa, da bi jim tudi širitev v Ajdovščini prav prišla.
Prej ali slej bodo del sestavljanja letal preselili tudi v katero od bivših ruskih držav, saj je poleg ZDA Rusija naslednje tržišče, na katerega ciljajo.NACE NOVAK