Goriško bo jutri prizadel potres

Goriška
, posodobljeno:

Vprašanje ni, ali lahko pride do rušilnega potresa, ampak kdaj, menijo strokovnjaki, na Goriškem pa vedo tudi za dan - jutri popoldne. Seveda samo za potrebe večdnevne mednarodne vaje Potres - GOIn4SAFETY, v kateri bo na slovenski in italijanski strani sodelovalo več kot 600 pripadnikov enot iz sistema zaščite in reševanja, z njimi bodo tudi ekipe iz Hrvaške in Nemčije.

Borut Mihelj, Samo Kosmač in Salvatore Gambitta (z leve) so 
včeraj predstavili podrobnosti same vaje.
Borut Mihelj, Samo Kosmač in Salvatore Gambitta (z leve) so včeraj predstavili podrobnosti same vaje. Alneka Tratnik

NOVA GORICA > Po večmesečnih pripravah se bo jutri z aktiviranjem občinskih štabov civilne zaščite začela velika čezmejna vaja Potres GOin4SAFETY, v kateri so moči združile službe zaščite in reševanja z obeh strani meje. Z vajo želijo še izboljšati pripravljenost in usklajeno delovanje pri obvladovanju razmer ob izrednih naravnih dogodkih.

600 ljudi, približno 30 delovišč, več kot 20 scenarijev

Kot je včeraj napovedal poveljnik regijskega štaba CZ Samo Kosmač, bo na slovenski strani sodelovalo približno 3oo udeležencev iz severne Primorske. “Sodelovale bodo gasilske enote iz vseh gasilskih zvez iz regije, kinologi, radioamaterji, zdravstvena služba, šempetrska bolnišnica, enota psihologov za prvo psihološko pomoč iz države, Rdeči križ, ki bo postavil nastanitveno enoto in pomagal pri oskrbi poškodovancev na letališču, občinski štabi civilne zaščite. Pridružilo se jim bo še 50 pripadnikov enot iz Chemnitza, z Reke in člani Enote za iskanje in reševanje v urbanih okoljih USAR. Skupaj bo v vaji sodelovalo več kot 600 ljudi.”

Že priprava je pokazala izzive

Kot je povedal koordinator vaje Potres GOIn4SAFETY na slovenski strani Borut Mihelj, je že načrtovanje mednarodne vaje razkrilo tri izzive. “Pri organizaciji žal ne morejo sodelovati centri za zaščito in reševanje, ker še nimajo urejenega delovnega statusa. Italijanskim kolegom gasilcem Slovenija ne priznava njihovih službenih vozniških dovoljenj, tretji izziv je, da morajo po novem mednarodne enote, ki pridejo na vajo, plačevati vinjete.”

Štab operacije bo na letališču Rojce pri Gorici, od koder bodo ekipe usmerjali na približno 30 različnih prizorišč na italijanski in slovenski strani. Tu jih bo 16, pripravljajo jih na območju ajdovske, novogoriške in šempetrske občine, je včeraj predstavil koordinator vaje na slovenski strani Borut Mihelj iz Gasilske enote Nova Gorica. Lokacij ni izdal, delovišča pa je zadnje dni pripravljalo več kot 50 članov različnih služb, ki bodo tudi sodelovale na vaji.

S potresom pridejo ruševine, požari ...

Po scenariju bo Goriško prizadel potres z močjo 5,1 po Richterjevi lestvici. “Ali je to realno, bodo povedali strokovnjaki, po našem scenariju so posledice potresa med 7. in 8. stopnjo po evropski lestvici. Vaje so povezani s posledicami potresa, govorimo o porušitvah stavb, požarih, nevarnih snoveh, iskanju pogrešanih, prvi pomoči in oskrbi ponesrečencev. Naš scenarij je, da je potres tako velik, da mi sami ne moremo pomagati, zato iščemo pomoč od zunaj. Naš izziv je, organizirati to pomoč čim bolj učinkovito,“ je povedal Mihelj.

Pomen sodelovanja je izpostavil tudi odgovorni za civilno zaščito na Občini Gorica Salvatore Gambitta. “V istem štabu bodo reševalne službe Slovenije in Italije, druga ob drugi. Seveda bo Slovenija poveljevala slovenskim silam, Italija pa italijanskim, ampak v tem štabu se bodo vse dogovorili. Takšno sodelovanje smo vzpostavili že v času požara na Krasu, ko je imela Slovenija veliko mož na terenu, ni imela pa letal za gašenje in obratno. Zdaj želimo to nadgraditi.”

Vaja za občinske štabe CZ se bo torej začela jutri popoldne, najprej z oceno stanja na terenu. “Vaja se za štabe CZ začne ob 13. uri in bo trajala do večera. V petek in soboto se bo vaja nadaljevala na terenu, v nedeljo pa bomo opravili kratko analizo in vajo sklenili,” je povedal Mihelj.

Za širšo javnost bodo v petek med 10. in 14. uro nasproti Epic centra pripravili prikaz reševanja iz ruševin. “V sodelovanju z Zavarovalnico Triglav in Gasilsko zvezo Slovenije pa bomo ob Trgu Evrope postavili preventivno vozilo s prikazi preventivnih ukrepov,” je še napovedal Mihelj.