Grob Simona Gregorčiča potrebuje oskrbnika
Grob pesnika Simona Gregorčiča na pokopališču pri sv. Lovrencu ni oskrbovan tako, kot bi si goriški slavček, s katerim se ponašajo v Posočju in širše, zaslužil. Kobariška občina išče način, kako bi poskrbeli za njegovo stalno oskrbo.
LIBUŠNJE > Grob pesnika in duhovnika Simona Gregorčiča je bolj ali manj vse leto zapuščen. Obiskovalci pokopališča se zgražajo. Domačini občasno prinesejo kakšno svečo, za rože je slabo poskrbljeno. Domačini vedo povedati, da celo za 1. november, ko so vsi ostali grobovi vsi v rožah in svečah, Gregorčičev grob izstopa z borno okrasitvijo. Ko smo na kobariški občini spraševali, kdo je odgovoren za vzdrževanje groba, so ugotovili, da je to nikogaršnji grob. Pokopališče sicer ureja krajevna skupnost Ladra-Smast -Libušnje, toda za vzdrževanje groba ni konkretno zadolžena. Predsednik KS Zoran Sivec o kakršnikoli odgovornosti ne ve nič: “Za grob so skrbeli predvsem starejši občani, ki pa jih je vse manj. Treba bo najti nekoga, ki bo zanj odgovoren. Menim, da bi za grob lahko skrbeli upravljalci muzejske zbirke v rojstni hiši Simona Gregorčiča na Vrsnem.” V Tolminskem muzeju, ki skrbi za zbirko na Vrsnem, pravijo, da za grob niso odgovorni, vedo pa, da je slabo urejen. “Ne vemo niti tega, ali gre za spomenik lokalnega pomena. Leta 2006 je bil grob obnovljen. Morda bi zanj lahko skrbela kobariška šola, ki se po Simonu Gregorčiču imenuje,” razmišlja direktorica muzeja Damjana Fortunat Černilogar.
Kobariška županja Darja Hauptman pa opozarja, da občina nima pravne podlage za skrb za Gregorčičev grob. “Želim pa, da se ta nerodnost odpravi. S sprejemom odloka o pogrebni dejavnosti bi lahko uredili tudi stalno skrb za pesnikov grob.”
Dosedanja praksa je bila takšna, da je občina Gregorčičev grob uredila pred občinskim praznikom, ki temelji na rojstnem dnevu pesnika. Praznik se približuje. NEVA BLAZETIČ