Hidrijci in kolektorjevci imajo skupaj 156 milijonov
Idrijski multimilijonarji zavzemajo kar devet mest na lestvici 100 najbogatejših Slovencev, kaže lestvica najpremožnejših Slovencev, ki jo pripravlja revija Manager. Če seštejemo premoženje solastnikov Hidrie in Kolektorja, pridemo do 156 milijonov evrov.
PRIMORSKA > A najviše na “primorski” lestvici najbogatejših je podjetnik z obalno-kraškega: Arion Habestor.
Prvi Primorec - Koprčan Arion Habestor - je šele na 27. mestu slovenske lestvice najpremožnejših. Pa še ta je, kot kaže, bolj malo v domačih krajih, niti v Kopru niti v Lokvici na Krasu, kjer je gradil vilo. “Ne, gospod Habestor ne živi v Sloveniji,” so nas presenetili včeraj na sedežu njegovega podjetja Armeton v Sežani.
Vipavska dolina nima več predstavnikov med najpremožnejšimi na Managerjevi lestvici. Iz družbe najbogatejših Primorcev se je namreč letos poslovil Darko Velikonja, solastnik družbe Mako, bolj znan kot upravljalec igralnega salona Fortuna v Rožni dolini. Prav tako na lestvici ni več videti lanskih novincev, družine Škrlj iz Vrhpolja, ki je znana tako po vinogradništvu kot tudi po obratu za kovinsko opremo Škrlj v Batujah.
35-letni Habestor je v letih 2010 in 2011 že kraljeval na primorski lestvici, lani je zdrsnil pod družini Polič in Svetlik, letos pa je s skoraj 26 milijoni evrov premoženja spet prvi med Primorci, skupna vrednost premoženja pa se mu je v primerjavi z lani povečala za več kot četrtino.
Habestor je lastnik družbe Armeton, ki proizvaja betonske uteži za belo tehniko. V Sloveniji ima proizvodnji v Sežani in v Arji vasi, poleg tega pa še dve na Poljskem, ter v Španiji in Mehiki.
Poličevi stabilni
Družina Polič je na lestvici sicer zdrsnila za šest mest niže, a njihovo premoženje po ocenah ostaja tako kot lani. Vladimir Polič za komentar včeraj ni bil dosegljiv. Poličevi od leta 2011 niso več solastniki podjetja AGB Lab, saj so polovični delež za 2,5 milijona evrov prodali ameriškemu partnerju, The Nielsen Company. Je pa podjetje Pick&Place, ki ga vodi sin Peter in je v lasti družine Polič, dobilo ekskluzivo za proizvodnjo naprav za merjenje televizijske gledanosti. Po ocenah poznavalcev največji delež premoženja Poličev še vedno temelji v letu 2000, ko so prodali svoj delež televizije Kanal A. Menda so kupnino vložili predvsem v nepremičnine.
Družina Svetlik: prej skok, letos zdrs
Na tretjem mestu med Primorci je družina Edvarda Svetlika, ki je prek družbe H&R solastnica idrijske korporacije Hidria. Na letošnji lestvici je zdrsnila za tri kline nižje in pristala na 34. mestu. Nasprotno pa je lani njihovo premoženje lepo zraslo, saj so uvrstitev popravili kar za 56 mest. Svetlik uvrstitve tudi letos ne komentira.
Plezanje po lestvici se je zdaj očitno nehalo, lansko leto za Hidrio vsekakor ni bilo tako uspešno kot prejšnje. Prodaja jim je malce upadla, za tretjino je skromnejši tudi kosmati denarni tok. Po mnenju poznavalcev pa je največja težava Hidrie njena zadolženost, zaradi česar naj se korporacija ne bi mogla izogniti prodaji slabih delov. Hidria največji delež od svojih prihodkov, ki znašajo skupaj 283 milijonov, ustvari na evropskem trgu. Celotna korporacija ima po svetu in doma skupaj več kot 2400 zaposlenih, od tega 1886 v Sloveniji; glavnina jih je seveda na Primorskem - skoraj 1400.
Seštevek Kolektorja 122 milijonov evrov
Idrijski Kolektor, ki je letos praznoval 50. obletnico ustanovitve, napaja premoženje osmih na Managerjevi lestvici. Na čelu je predsednik koncerna Stojan Petrič, ki je skupaj s hčerko in menedžerko Darjo Petrič Florjančič z 20,3 milijona evrov ocenjenega premoženja na 37. mestu Managerjeve lestvice. Petrič, ki je v vrhu Kolektorja 39 let, se sicer s tako visokim vrednotenjem ne strinja. Skupaj s hčerko je 8,6-odstotni lastnik družbe Fond, ki lastniško neposredno in posredno obvladuje Kolektor. Družba, ki je med vodilnimi v Evropi na področju avtomobilske, stavbne in industrijske tehnike, ima več kot 3000 zaposlenih in številne podružnice po Evropi, Ameriki in Aziji. Stalno izobraževanje, številne štipendije, diverzifikacija in pet milijonov prodanih produktov, 53 patentov, 43.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega in 458 milijonov evrov prihodkov, je le nekaj razveseljujočih podatkov, ki jih je ob Kolektorjevem jubileju poudaril Petrič. Poleg njegove družine pa je solastništva tako uspešnega koncerna gotovo veselih še šest sedanjih in nekdanjih kolektorjevcev, ki so na Mangerjevi lestvici razporejeni od 39. do 80. mesta, premoženje pa se jim giblje od 13 do 20 milijonov evrov.
Kolektorjevi jati na lestvici sledita prav tako Idrijčana - tokrat hidrijca: Alojzij Rejc in Andra RejcKrapš, ki sta med večjimi družbeniki H&R, ki ima v lasti Hidrio. Njuno premoženje so ovrednotili na 12,8 milijona evrov, kar ju uvršča na 84. mesto lestvice.
Rudi Blažek: najbolj bogati z delom
“Mi smo najbolj bogati z delom,” je Rudi Blažek, ustanovitelj, zdaj pa prokurist družinskega podjetje Profiles z Razdrtega, komentiral preboj med sto najbogatejših Slovencev. Skupaj s sinom Boštjanom, ki je od lanskega februarja direktor tega uspešnega podjetja, sta zasedla 89. mesto na lestvici. Profiles, ki ima 67 zaposlenih, je družinsko podjetje ki deluje že od leta 1968. Pred več kot 20 leti se je ozko specializiralo v industrijsko proizvodnjo lesenih moznikov in lesenih lamel, kasneje pa so razvili tudi industrijsko proizvodnjo lesnih peletov. “Ko sem podjetje ustanovil, nisem kaj dosti razmišljal, v kaj se lahko čez toliko in toliko let razvije; če tako razmišljal, postaneš domišljav, mi pa smo trdo delali, ves čas vlagali ....” pravi Rudi Blažek. Prihodki zadnjih pet let naraščajo, lani so znašali 8,6 milijona, medtem ko je čisti dobiček presegel milijon. Podjetje je tehnološko zelo razvito, imajo 14 sušilnic lesa, s čimer dosegajo visoke kakovostne standarde. To jim tudi omogoča, da kar 99 odstotkov proizvodnje izvozijo v Evropo in ZDA. Njihovi kupci so predvsem veletrgovci s pohištvenimi komponentami, nekaj kupcev pa je tudi velikih proizvajalcev pohištva ter pohištvenih komponent.
Če bi gledali samo primorsko poreklo, bi vrh “primorske” lestvice najbogatejših pravzaprav krojila Vanda Deželak, po rodu Koprčanka. Skupaj z možem Janezom Deželakom sta bila četrtinska lastnika Terma Škofja Loka. Analitiki Managerja jima pripisujejo 26,2 milijona evrov premoženja in s tem 26. mesto slovenske lestvice. Primorec je tudi Dean Čendak (z 12,9 milijona evrov premoženja na 83. mestu lestvice). Portorožan je s stricem Zvonetom Taljatom (ta je z 12 milijoni premoženja na 94. mestu lestvice) solastnik ljubljanske borzno-posredniške hiše Publikum.
Izolska zemlja in nahrbtniki
Primorsko lestvico kon-čuje Lucijan Vuk, nekoč prokurist Mehana, danes pa lastnik družbe Live, ki je med uspešnimi izdelovalci šolskih nahrbtnikov in drugih torb. Podjetje je lani imelo 7,3 milijona evrov prihodkov in 140.000 evrov dobička, so zapisali v Managerju. A še več pri Vukovem premoženju ima opraviti zemljišče nekdanjega Mehana v Izoli, ki ga Vuk v bilancah vrednoti na več kot 15 milijonov evrov. Pri Managerju so bili konzervativnejši: za Live in zemljišče skupaj so Vuku pripisali 12,1 milijona evrov premoženja, kar zadostuje za 92. mesto na lestvici.
Varga s svojo plačo
Najbogatejši Slovenec je še vedno Sandi Češko. Njegov Studio Moderna mu je letos navrgel 460 milijonov premoženja. Na drugem mestu sta Albin in Tatjana Doberšek, ki imata v Nemčiji multinacionalko Engineering Dobersek, in s tem 274 milijonov premoženja. Tretji je Joc Pečečnik z Elektrončkom in 188 milijoni evrov, četrta pa sta zakonca Samo in Iza Login s podjetjem Outfit7, ki imata skoraj 147 milijonov premoženja. Novinec na lestvici na petem mestu je 39-letni Zoltan Varga, ki svojo kariero zgradil v tujini je eden vodilnih menedžerjev hedge sklada Och-Ziff. Njegovo premoženje v obliki delnic je vredno 110 milijonov evrov, so izračunali pri Managerju.
KATJA GLEŠČIČ
SONJA RIBOLICA